Wszechnica - Czarnobyl po ćwierćwieczu (dr Marek Rabiński)

  • Am Vor 6 years

    shreddingeverydayshreddingeveryday

    Dauer: 1:2:45

    Mirror filmu, dostepnego pod adresem wszechnica.org.pl/?p=11&id_content=769&id_keyword=136

Sławek
Sławek

Same bzdury. Zmarło kilkadziesiąt osób ? zmarło 40 tyś a brało udział pół miliona a operacja kosztowała ZSRR 18 miliardów dolarów.

Vor 22 Tage
Damian W.
Damian W.

a możliwy był sabotaż?

Vor 5 Monate
Marcin Ponury
Marcin Ponury

Rabiński czego kłamiesz, używasz zdjęcia (na dodatek, o zgrozo, NEGATYWU!!!) strażaków, którzy niby prowadzili akcję w elektrowni, a tak naprawdę zdjęcie było zrobione zimą 1985 podczas ćwiczeń strażackich!!!

Vor 7 Monate
oporopowrotnik
oporopowrotnik

Jakie szkolnictwo tacy doktoranci...

Vor 7 Monate
Tymon Wiśniewski
Tymon Wiśniewski

Wow!!! Ale ciekawy wykład..

Vor 7 Monate
Niezdecydowany Multihobbysta
Niezdecydowany Multihobbysta

35:23 "Śmigłowiec, który na zakończonym sarkofagu ustawiał taki licznik" - No właśnie jaki "taki licznik"? Dlaczego każde źródło podaje cel misji jako "Zrzut mieszanki dezaktywacyjnej", na oryginalnym filmie dokładnie ten zrzut widać. Mam nie wierzyć swoim oczom i wszystkim opisom tylko jednej osobie? Obejrzałem cały film i myślałem, że to co mówi Pan Doktor jest prawdą ale to w większości są brednie.

Vor 8 Monate
Marta Kaczmarek
Marta Kaczmarek

Co za bzdury. Wykład dla nawiedzonych prowadzony przez kolejnego nawiedzonego.

Vor 8 Monate
Piotr Kruglej
Piotr Kruglej

@Moryc Bucholtz A konkretnie to jest tutaj multum bzdur, które całkowicie sie nie pokrywają z prawdziwymi relacjami

Vor 4 Monate
Moryc Bucholtz
Moryc Bucholtz

a konkretnie?

Vor 8 Monate
MrGasior
MrGasior

mam pytanie, skoro ine byłop wybuchu to skąd grafit i reszta materiału radioaktywnego znalazły sie na dachu i w okolicach budynku elektrowni

Vor 8 Monate
SkyFire Tech
SkyFire Tech

Nie było wybuchu jądrowego. Natomiast (co jasno jest tu powiedziane) był ogromny wybuch pary wodnej, a następnie wodoru

Vor 7 Monate
Przemek Niewiadomski
Przemek Niewiadomski

Większych bzdur nie słyszałem, nie wiem czym popiera ten Pan swoje przekonania.

Vor 8 Monate
Piotr Kolaczyk
Piotr Kolaczyk

masło maślane , usłyszeli wybuch myśleli że to burza , ale nie mogli zobaczyć bo w elektrowni nie ma okien , za chwile zdjęcie i komentarz że strażacy wprowadzają węże przez okna do hali turbin , o 6 rano wszystkie ogniska pożarów zostają ugaszone , za chwile że dach został przepalony :) , większość ofiar zginęła na skutek nieszczęśliwych wypadków :) duzo faktów pominiętych

Vor 9 Monate
Tomasz Wojciechowski
Tomasz Wojciechowski

Przestańcie wypisywać, że reaktor wybuchł. To niemożliwe. Co nie znaczy, że nie było innych eksplozji towarzyszących. Reaktor to nie bomba.

Vor 9 Monate
7Prozak7
7Prozak7

@Moryc Bucholtz Chemiczny .

Vor 8 Monate
Moryc Bucholtz
Moryc Bucholtz

@7Prozak7 czyli jaki?

Vor 8 Monate
7Prozak7
7Prozak7

Reaktor wybuchł tylko ta eksplozja nie miała charakteru jądrowego .

Vor 8 Monate
Sebastian
Sebastian

ale jak ten pluton był esploatowany?? dla armi, przeciez pręty paliwowe w 4 były uranowe, to jak uran w trakcie rozsczepienia stawał sie plutonem? no ludzie bez jaj, albo za głupi jestem, coś mi tu brakuje. jeden mówi tak, a inny fizyk niby tak samo ale inaczej.

Vor 11 Monate
Antony Soprano
Antony Soprano

Nic się nie stało, komuno wróć...

Vor year
allloalllo szszszsz
allloalllo szszszsz

A jaki system jest dobry? Kapitalizm który rozwalił nam klimat?

Vor 7 Monate
Monika Malwina
Monika Malwina

Teraz ludzie o wiele bardziej szkodzą planecie.

Vor year
evalexis01
evalexis01

Bardzo dziękuję za nagranie tego wykładu. Rzetelna, czysta wiedza o wydarzeniu, zamiast zapychania filmu animacjami. Wcześniej widziałam film innego naukowego youtubera, owszem również poparty rzetelnymi źródłami, ale brakowało mi czegoś od specjalisty takiej klasy. Dzięki!

Vor year
Kosmonauta Z Kambodży
Kosmonauta Z Kambodży

Gosc twierdzi ze nie bylo duzego wybuchu i dach sie przepalil ... ciekawe ktory glupek na tym dachu poukladal grafitowe elemanty reakora ? Pownie zrobila to sowiecka propaganda...

Vor year
Heniu Szczęśliwy
Heniu Szczęśliwy

14:01 nie spawano przy rakiecie załadowanej paliwem, a usuwano usterkę elektryczną bez usuwania paliwa. Zwarcie zapłon drugiego stopnia rakiety, wybuch i śmierć w tym jednego z generałów odpowiedzialnego zdaje się za wojska rakietowe. Wcześniej o kilkanaście sekund. Test w Czarnobylu prowadzono bo Izrael zbombardował reaktor w Iraku. Prawdopodobnie na polecenie USA ! Słowa nie powiedziano o tym dlaczego " wciśnięto " pręty kontrolne, które wcześniej zostały CAŁKOWICIE wysunięte z reaktora ! A to DOPIERO 17:06. WNIOSEK : Tytuł naukowy nie koniecznie daje monopol na wiedzę. Wiedza nie daje monopolu na tytuł naukowy. Co widać po ilości publiczności " obecnej " na sali !

Vor year
Waldemar Ożóg
Waldemar Ożóg

Nie pie..rdol łysy niedouczony zjebie , Elektrownia rozpierdoliła miliardy istnień i będzie to robić przez następne 800 lat w całej Rosji, Europie, Azji. Życie przeniosło się pod ziemie, a na powierzchni na raka wymierają niedobitki . Opad odparowanego u235 opadający po całej Europie dostarczając neutronów do wód gruntowych powodował i powoduje powstawanie Deuteru który kastruje chemicznie trwale życie posługujące się spermą oraz blokuje podział komórkowy (rak ) , co było przyczyną wycofania wojsk, upadku muru berlińskiego (udzielenie schronienia Niemcom wschodnim na tereny nieskażone przez Zachodnich), zatrucie Deuterem roślin ( hodowla pod dachem , syntetyczne jedzenie, import z poza skażonego terenu , dopłaty unijne do koszenia trawy, zalesianie) , neutrony z reaktora (6000 km/sek) rąbią chmury (powstaje Deuter który z deszczem kastruje Rosję i Chiny do dziś (po to sarkofag)). Teraz robi to fuku.... z oceanem i Ameryką. Jedna awaria a zmiana świata tak wielka, a chcieli każde miasto megatonówkami traktować. Puknijcie się w łeb bo nie przetrwacie. Bóg wam tego nie daruje i nawet się nie łudźcie że zapomni. Do tego nie mylcie Chrystusa (tytuł przyznawany za poświęcenie swojego życia na rzecz życia w ogóle) ze Zbawicielem którym w obecnej sytuacji może zostać spory kawałek gwiazdy neutronowej który wyśle wszystkich na defiladę , połączoną z przeglądem schronów do pasa Kupiera jak to na Venus było ostatnio ( a i 1002 razy na Ziemi kiedyś) .

Vor year
Sławomir Sylwester
Sławomir Sylwester

Aż dziw że jeszcze żyjecie, panowie experci z pod budki z piwem...

Vor 11 Monate
Waldemar Ożóg
Waldemar Ożóg

Heniu Szczęśliwy Wiem , umieram razem z Tobą i tryliardem innych istot . W odróżnieniu od całej reszty nie udaję że nie wiem od czego i twierdzę że jest to bezprawie które nie ujdzie bez konsekwencji ( i tu jest już się czym martwić).

Vor year
Heniu Szczęśliwy
Heniu Szczęśliwy

+ Waldemar Ożóg A ty wiesz, że też pijesz deuter ? Codziennie go pijesz !

Vor year
dekoracepasje
dekoracepasje

O ileż byłby ciekawy ten wykład, gdyby nie te yyyyyyyy....yyyyyyyyy....yyyyyyyyy yyyyyyyy,,....yyyyyyy......

Vor year
Waldemar Ożóg
Waldemar Ożóg

Słabe łącze.

Vor year
franz gizinski
franz gizinski

Tak to już jest że jak się facet robi łysy i otyły to libido opada a to wpływa na stan umysłu i pierdoli się od rzeczy.

Vor year
franz gizinski
franz gizinski

Człowiek z wykładu mieszkał w Czarnobylu i zdrowo mu odjebało

Vor year
franz gizinski
franz gizinski

A to spoko -ta awaria to cały chuj

Vor year
Paweł z Lublina
Paweł z Lublina

Wspaniały wykład ... proszę o więcej Pozdrawiam

Vor year
Konrad Kwiatkowski
Konrad Kwiatkowski

Nie jestem ekspertem , ale mam swój rozum i interesując się tematem jestem zaskoczony niektórymi opowieściami Pana Profesora. Rozmiar zniszczeń bloku elektrowni pokazywał jasno, że doszło do eksplozji, pręty grafitowe zostały rozrzucone i były silnie radioaktywne - to opisują sami uczestnicy akcji. Autonomiczne maszyny , które miały usuwać radioaktywny gruz się po prostu psuły od wysokiej radiacji - to także opisują uczestnicy akcji Likwidatorzy ręcznie odgruzowywali strefę wybuchu i zbierali łopatami silnie radioaktywny gruz i resztki prętów grafitowych - a tak naprawdę z końcówkami grafitowymi a same pręty zawierały Bor. Wszystko powyższe to są zeznania ludzi biorących udział w akcji , są filmy i zdjęcia - to nie jest wymysł czy fikcja także opis, że Straż Zakładowa (pożarna)- nie miała co robić to się nazywa naginanie historii. Śmigłowiec, który spadł zahaczył o żuraw i niósł materiały do zasypania dziury w bloku - widać to jak na dłoni na filmie. Zgadzam się, że rozmiar katastrofy nie był taki jak się go Rosjanie spodziewali, a w tej chwili strefa nadaje się do ponownego zamieszkania z wyjątkami, ale to nie znaczy, że wracam tam normalne życie bo strefa nadal jest wyłączona. Prawdą jest, że są tam bardzo bogata fauna i flora - nic dziwnego nie ma cywilizacji i ludzi to natura bierze co swoje - jest zielono i bardzo dużo zwierzyny jak w rezerwacie (obowiązuje zakaz polowania bezwzględny) Nie ma tam mutantów przynajmniej ich nie widać, anomalie genetyczne muszą występować i to nie jest żadna tajemnica i nie trzeba być naukowcem. Czarnobyl bez wątpienia przyczynił się do wzrostu w europie zachorować na nowotwory w tym nowotwory tarczycy - nie mówię o epidemii, ale nie można tego bagatelizować. Szanuje wiedzę i doświadczenie Pana Profesora, ale nie mogę przejść obojętnie obok treści jego wykładu bo teraz on kreuje się na tego jednego jedynego niepodważalnie wiedzącego wszystko o katastrofie, a takie stanowisko prowadzi do właśnie takich wypaczeń. Katastrofa nie była tak ogromna jak zakładano, ale nie była to przerwa techniczna tylko katastrofa, która pochłonęła życie wielu istnień - nikt nie wie oficjalnie ile i zapewne się nie dowiemy. Pamiętajmy, że w akcji brało udział ponad 500 tys ludzi ściągniętych z Rosji, w tym strażaków i górników, oraz żołnierzy. Nikt nie wie ilu z nich biorących bezpośrednio udział przy reaktorze umarło na skutek powikłań po kontakcie z wysokim lub podwyższonym promieniowaniem. Pracowali oni w warunkach jak normalni ludzie bez specjalistycznego zabezpieczenia - bo to co im oferowano to były półśrodki, a nawet trudno to w ten sposób nazwać.

Vor year
Heniu Szczęśliwy
Heniu Szczęśliwy

Z niektórymi Twoimi tezami nie mogę się zgodzić. Maszyny nie były autonomiczne ale sterowane przez operatorów. Pręty kontrolne miały samą końcówkę pokrytą grafitem.

Vor year
grze80
grze80

51;15 hhhhhhhyyyyymmmmmmyyyyy aaaaayyyyyyyyyyynnnnnyyyyy

Vor year
banitos banitos
banitos banitos

Lysa pala cisnie kit a ludzie to lykaja. Tylko niech wszyscy sobie zadadza pytanie. Skoro awaria to byl tylko pozar i nic sie takiego nie stalo to czemu chmura promieniotworcza doszla az do londynu???!!! Dzisiaj z mojej klasy podstawowej juz niezyje 30% kolegow, prawie wszyscy poszli na nowotwory typu bialaczka i podobne. Wszyscy zarlismy przez te lata owoce skazonej opadem ziemi. A wystarczy tylko zeby do organizmu czlowieka niewielka ilosc takiego pylu radioaktywnego sie dostala. I za te kilkadziesiat lat nowotwor gwarantowany. Radioaktywnosc uszkadza geny i koniec tematu.

Vor year
piwek88
piwek88

Nie no ręce opadają. Przy ścianie reaktora jest mniejsze promieniowanie niż w Warszawie. Sorki ale w ten wykład nie wierzę. Fakty mówią same za siebie. Zwłaszcza promieniowanie ubrań strażaków i likwidatorow.

Vor 2 years
Marek Santoneo
Marek Santoneo

No oczywiscie programy dokumentalne discovery oraz wywiady z ludzmi sa malo wiarygodne w koncu sa wyprodukowane przez kapitalizm. Brawo dla pana, niech zyje socjalizm. Ile zaplacili panu Moskiewscy towarzysze za bagatelizowanie tej katastrofy?? Nie spieram sie tutaj czy wystrzelilo to w kosmos jak pokrywka z garnka, ale przeswietlone klisze na zdjeciach oraz widok po katastrofie nie wskazuje aby lekko spalil sie dach, co pan sugeruje w swojej interpretacji.

Vor 2 years
Sławomir Sylwester
Sławomir Sylwester

A ile kasy zapłaciła twoja matka żeby cię nie wyskrobali w PRLu ?

Vor 11 Monate
piotr augustyn
piotr augustyn

identyczny reaktor izrael rozwalił w Iranie. (ale o tym cisza jak po smierci organisty) ( można sie domyśleć narod wybrany sprawcą ) Obawa rosjan przed taką sytuacją sprawiła że sławny I tragiczny w skutkach test został przeprowadzony bez starannego przygotowania.

Vor 2 years
Heniu Szczęśliwy
Heniu Szczęśliwy

W Iraku !!!

Vor year
Paku Hause
Paku Hause

Pewnie był i przeżył to wszystko . Pierdolenie pod publike

Vor 2 years
Zakrzun
Zakrzun

ludzie po kilku miesiacach mogli wrocic w tamte rejony i zyja spokojnie do dzis...

Vor 9 Monate
Zakrzun
Zakrzun

ale to wszystko prawda co on mowi... katastrofa czarnobyla jest bardzo mocno wyolbrzymiona

Vor 9 Monate
Gośka Stanek
Gośka Stanek

Jest Pan naukowcem. Bardzo szanuję Pana wykłady ale moje pytanie jest : czy kiedykolwiek miasto Prypeć może być odbudowane?? Jestem z zawodu i zamiłowania inż. budownictwa , od dwóch lat interesuje mnie Strefa Zamknięta. Obejrzałam wiele materiałów dokumentalnych na ten temat. Chcę wiosną 2018 pojechać na tygodniową wycieczkę do Czarnobyla. Czy władze Ukrainy mogą być zainteresowane odbudową miasta , czy wystarcza im zainteresowanie wycieczkami?? Skoro nie ma promieniowania , z filmów które oglądałam degradacja budynków nie jest tak duża aby je usunąć bultorzererem!! Proszę o kontakt na mojego maila : ira213@o2.pl. Będę wdzięczna aby oprócz tego co napisałam odpowiedział Pan na moje inne pytania. Dziękuję za doskonałą prelekcję , mam nadzieję na odpowiedź i pozdrawiam. Małgorzata

Vor 2 years
Mikołaj Jerzy
Mikołaj Jerzy

polecam "Czarnobylską Modlitwę".Życie po katastrofie atomowej ludzi ,zwyczajnych mieszkańców okolic i samego miasta .Książka podejmuje tematu o których ten Pan nie wspomina.

Vor 2 years
Piotr Korycki
Piotr Korycki

pytanie za 100 punków. skąd się wziął grafit na dachu skoro ten przepalił się dopiero po 2 dniach facet opowiada takie bzdety że żal mi go. 200 tonowa pokrywa reaktora się przechyliła też z czasem a krasnoludki chciały grafit wynieść na złom ale w porę się zorientowały i porzuciły go na dachu. Wszyscy wiedzą że koffeina jest zabójcza natomiast pluton ma zbawienne działanie na organizmy i można go nabyć w kiosku ruchu. wzrost zachorowań na nowotwory tarczycy po awarii czarnobylskiej też jest przypadkowy. A prypeć liczył sobie 2 słownie dwóch mieszkańców + kot i ewakuowano ich na rowerze sołtysa 30 tyś razy. Herbatka kolegi też prąd zawierała pewnie bo pita w elektrowni ;)

Vor 3 years
sahiel5
sahiel5

te komunistyczne skurwysyny ukrywały do samego końca co sie stało jak opad doszedł do szwecji to szwedzi zaczeli robić badania i im wyszło że w elektrowni było mniejsze promieniowanie niż za zewnątrz dopiero wtedy dali znać narodom zjednoczonym i ci przycisnęli komunistów

Vor 3 years
oln City
oln City

nie no nie masakra geneza kurw...... sorry najlepiej mówić że nic takiego się nie stało hehe

Vor 3 years
igi woj
igi woj

Powinni otworzyć kurort w Czernobylu . Raj na ziemi.

Vor 3 years
Nie wiem po co mi to konto tak wlasciwie
Nie wiem po co mi to konto tak wlasciwie

@oporopowrotnik Nie, bo chuja tam jest. Ale tylko dlatego. Byłem w Czarnobylu, łaziłem po nim z dozymetrem i odczyty nie wykraczają poza normę

Vor 7 Monate
oporopowrotnik
oporopowrotnik

@Nie wiem po co mi to konto tak wlasciwie To zamieszkaj w nim.

Vor 7 Monate
Nie wiem po co mi to konto tak wlasciwie
Nie wiem po co mi to konto tak wlasciwie

Akurat w Czarnobylu ciągle żyją ludzie, a nawet jest tam hotel :D

Vor 8 Monate
Mikołaj Budzyń
Mikołaj Budzyń

Super wykład ktory pokazuje ile niescislosci bylo np w samym znanym filmie o CZARNOCBYLU

Vor 3 years
Przemek Niewiadomski
Przemek Niewiadomski

Słucham tego drugi raz i myślałem że źle zrozumiałem, ale wywnioskowałem że facio wali głupoty aby wmówić żeby było więcej zwolenników budowy elektrowni atomowej. Propaganda pełną gębą! Tylko że to może mieć inne skutki, od zamierzonych :P

Vor 3 years
Albert Kłys
Albert Kłys

te solisy są ołowiane

Vor 3 years
Albert Kłys
Albert Kłys

Odpady radioaktywne nie są żadnym problem. Pojedźcie sobie do EJ w Szwecji. Przed E. stoją piękne małe silosy ( wys. 4 metry, szer. 2-3 metry ) gdzie są przez wiele lat składowane odpady radioaktywne. Promieniowanie? 1.5 razy niższe przy tych silosach niż we Wrocławiu. W ogóle w Polsce jest tyle opuszczonych kopalń... EJ bardzo je cenie z powodu jak one sobie radzą z wielkim zapotrzebowaniem na prąd. Potrafią robićy nadprodukcję prądu gdzie żadne inne źródło może jedynie sobie pomarzyć. Polska chciałaby kupić EJ generacji III. Na czym ona polega? 96 % ,, odpadów radioaktywnych " jest po prostu jeszcze rozszczepialna. Czyli po prostu EJ są samowystarczalne na parę lat. Kiedy dochodzi do stopienia rdzenia w reaktorze ( prawdopodobieństwo wynosi raz na lat milion!!! ) promieniowanie w ŻADEN SPOSÓB nie przedostaje się przez betonowe pokrywy reaktora. CZYLI W TEJ GENERACJI LUDNOSC NIE UCIERPI NAD BLEDEM INNYCH LUDZI. Najlepiej jest budować reaktory gdzie chłodziwem jest hel- produkowano by spore ilości wodoru ( wodór to paliwo przyszłości ). Zaś w IV generacji te niby odpady rad. zostaną zmniejszone 50-krotnie ( powstanie ona za kilkanaście lat). Nie będę mówił o E. węglowych oraz Czarnobylu i Fukushimie -- to było totalne nieporozumienie. Aha, nie powinniśmy ufać OZE. One powinny uczestniczyć jedynie w 2- ewentualnie 20 % zużyciu energii. A wodna? Poprzez efekt cieplarniany w Polsce tej wody nam ubywa w rzekach. Myślenie nie boli.

Vor 3 years
Przemek Niewiadomski
Przemek Niewiadomski

@BEERCOASTERSpl Tak zgadzam się ale też trzeba zauważyć że reaktor w Japoni to była pierwsza technologia w tedy używano wojskowych reaktorów do produkcji plutonu na potrzeby militarne, a Czarnobyl by nie był dopuszczony nigdzie oprócz Związku Radzieckiego. Moim zdaniem trzeba brać wszystkie warianty że ropa, węgiel gaz się kiedyś skończy i trzeba szukać taniej i dużej ilości energii i trzeba też wziąść pod uwagę jakie mogą być skutki wymknięcia się energii atomowej spod kontroli... We wielu Państwach działają E. Atomowe i nie było żadnych problemów, tylko problemy stanowią odpady atomowe, taki problem mają w USA. Nic nie trwa wiecznie, a popyt na enrgie wzrasta, Zastanawia mnie ile byśmy mieli energii jak by powstało na Wiśle kolejne stopnie wodne, wiem jedno jak by powstały w latach 70 Dwie elektrownie atomowe by one wystrczały na zaspokojenie 80 Procent prądu, byśmy byli mnie uzależnieni od sąsiadów, też problem stanowią linie przysyłowe które pamiętają czasy przedwojenne i lata 1960/70 r. Energetyka została pozostawiona na pastwe losu. Kiedy ja wyminiłem sprzęt. Agd i RTV zainwestowałem w ledowe oświetlenie rachunek za prąd spadł 560 zł na 320 zł :)

Vor 3 years
BEERCOASTERSpl
BEERCOASTERSpl

@Przemek Niewiadomski Problem energii tzw. odnawialnej polega na tym, że nie zawsze wieje wiatr, nie zawsze jest odpowiedni stan wody na rzece i nie zawsze świeci Słońce. Tego nie przeskoczy nawet najbardziej tęgi lewacki umysł z Grinpisu. Zapotrzebowanie na energię dla samego przemysłu jest przeogromne, a co dopiero dla przemysłu + normalnych użytkowników. Polska jest bardzo bezpieczna, jeśli chodzi o bezpieczeństwo sejsmiczne potencjalnej elektrowni atomowej. Prędzej w niej chińska śrubka strzeli, niż zniszczy ją trzęsienie ziemi. Zwróć uwagę na ciekawy fakt, że elektrownię w Japonii na najbardziej aktywnym sejsmicznie obszarze wyspy wcale nie zniszczyło trzęsienie ziemi a tak naprawdę fala tsunami tuż po nim. Czarnobyl to w ogóle było totalne nieporozumienie, więc o tym to nawet nie ma co pisać. Dopóki nasi sąsiedzi będą mieli elektrownie atomowe, nie ma najmniejszego powodu, abyśmy i my nie mieli mieć własnej. Odpady przy jednej elektrowni w tak dużym kraju jak Polska nie stanowiłyby żadnego WIĘKSZEGO problemu. Mniejszy, z pewnością, ale przy dobrej organizacji i to można ogarnąć.

Vor 3 years
Przemek Niewiadomski
Przemek Niewiadomski

@BEERCOASTERSpl Jet technologia, która pozwala przetwarzać z użyte paliwo, ale ta technologia jest bardzo droga, nawet trwają pracę nad reaktorami, które będą wypalać najbardziej niebezpieczne produkty, które powstają w reaktorze ale, też pewnie będzie wielka i kosztowana inwestycja w Polsce potrzeba duże ilości taniej energii. Sądze że można inwestować e Elektrownie wodne, źródła geomtralne i w energię słoneczną. Niemcy starą NRD-owską elektronie atomowa rozbierają już 20 lat. Atomem nie jest tak że rektor się włączy na 50 lat i wyłączy go i po problemie trzeba dbać o nią później rozebrać, a to są ogromne koszty. Ja słyszałem że byłej premier aby w Polsce otworzyć zakład przetwarzania z użytego paliwa jądrowego. Trzeba rozważyć wszystkie za i przeciw, nie myśleć co będzie dziś i jutro ale jak się zamknie elektrownie. Jak by się powiódł plan z czasów PRL-u to byśmy mieli około 80 Procent energii z atomu. Czarnobyl i Fukoszima mają jeden wspólna cechę głupotę ludzką za którą będą płacić inni ludzie, a nie Ci. Którzy są za to odpowiedzialni, mam na myśli oszczędności przy budowie takich obiektów. Greenpeace już kiedyś apelował że może dojść do tragedii, mówił głośno o e.j na brzegiem w rejonie sejsmicznym. Myślę że atom powinien być osttecznością jak są inne źródła energii to wykorzystania.

Vor 3 years
Tom Xtremee
Tom Xtremee

kolejny kłamliwy film o treści - a w czarnobylu to się właściwie nic nie stało

Vor 3 years
basmasta1
basmasta1

dobrze gada ale za dużo jęczy typu yyyy uuu .. taki wykład mimo ciekawej treści męczy .

Vor 3 years
m b
m b

+basmasta1 Każdy kto gada na wykładzie od czasu do czasu sie zająknie... Idź być debilem gdzie indziej.

Vor 3 years
Max
Max

Jeśli wg pana doktora Czarnobyl nie miał wpływu na nasze zdrowie, to ciekawe co wpłynęło na lawinowy wzrost chorób tarczycy, nadczynność, niedoczynność, hashimoto w pokoleniu 30latków (a w innych rejonach świata hashimoto występuje w wieku od 50 w górę)... To są problemy pokolenia Czarnobyla, wśród moich znajomych, któraś z wymienionych chorób tarczycy trafia się wręcz powszechnie! Jeśli niektórzy naukowcy twierdzą, że to np. przez stres to ja tego nie kupuję...

Vor 3 years
revcorey12
revcorey12

+Max otwórz se chłopie raport ONZ i tam masz wytłumaczone.

Vor 3 years
kaaarol123
kaaarol123

+Max Zwiększenie badań nad rakiem tarczycy. Jeśli zaczniesz robić badania statystyki analizy czegokolwiek co nie było wcześniej temu poddawane, też będziesz miał wzrost. Leciałeś kiedyś samolotem? Może od tego też chorujesz, w końcu promeiniowanie znacznie przekracza tam poziom tła w Polsce.

Vor 3 years
Marian Mareek
Marian Mareek

Nie zgadzam się z oceną ilości ofiar katastrofy. Wynika to z prostego rachunku statystycznego. Niektóre źródła podają że brało udział w usuwaniu awarii 500 000 ludzi (tutaj jest mowa o 300 000) i jeżeli przyjąć że 10% z nich zostało narażonych na przekraczające normy dawki promieniowania a z tych 10% kolejne 10% na "śmiertelne" to mamy 30000-50000 chorych i 3000-5000 ofiar bezpośrednio. Takie szacunki są zgodne z oceną wielu badaczy. Faktem jest przecież, że piloci i załogi śmigłowców, strażacy, górnicy robiący podkop, likwidatorzy, budowlańcy itd. nie mieli strojów ochronnych na takie dawki promieniowania. Kolejna sprawa: jeśli nie było "wybuchu" to skąd wzięły fragmenty "reaktora" i prętów grafitowych na dachu? Kolejna: niektóre źródła mówią o wybuchu w kontekście zsunięcia się stalowej płyty. I wreszcie czy prawdą jest, że gdyby nie wypompowano wody spod radioaktywnej wrzącej "lawy" i doszło do 2-go wybuchu to Europa byłaby pustynią? Co z odpadkami promieniotwórczymi, ziemią i wreszcie "sarkofagiem". Czy jest możliwość utylizacji, czy też będzie to potencjalnie śmiertelnie radioaktywna pamiątka na setki lat? Czy w świetle awarii w Fukushimie energetyka jądrowa nie jest jeszcze poza możliwościami technologicznymi ludzi i nie powinna być bezwzględnie na razie zatrzymana?

Vor 3 years
Bartosz Krawczyk
Bartosz Krawczyk

Dane mi było gdzieś wyczytać że najgłębiej zalegające radioaktywne odpady w zgliszach reaktora będą możliwe do zutylizowania za ok. 60 lat. Póki co, wiadomo tylko że stary sarkofag przykryty nową "arką" ulega rozbiórce, ale o procesie dekontaminacji ścisłego epicentrum promieniowania ciężko cokolwiek jest gdzieś znaleźć.

Vor 8 Monate
TheMadmat76
TheMadmat76

Czytając wasze durne komentarze ,widzę że nie macie bladego pojęcia kim jest Marek Rabiński i czym się zajmuje- Świerk -to coś wam mówi ? ,a w Czarnobylskiej elektrowni pan Marek jest regularnie 4-5 razy w roku od kilkunastu lat więc na ,,temacie,, zęby zjadł.

Vor 4 years
Heniu Szczęśliwy
Heniu Szczęśliwy

+ TheMadmat76 Co nie uprawnia człowieka z tytułem naukowym do mówienia rzeczy, który zwykły zjadacz chleba ( jak ja ) może sprawdzić gdzie indziej ! I które są potwierdzone zeznaniami świadków, wypowiedziami innych naukowców czy nawet samego Gorbaczowa. Rzeczy, o których mówi profesor zwyczajnie mijają się z prawdą !!!

Vor year
ernestovol
ernestovol

Według tego doktorka, katastrofa w elektrowni w Czarnobylu, to taki nic nie znaczący epizod, w którym ofiar z powodu  skażenia w ogóle nie było. Jak taki debil, który sam ma baraki w podstawowej wiedzy może nauczać innych...

Vor 4 years
Tomek 1985
Tomek 1985

Skoro kie było wybuchu to z kąd te resztki grafitu wokół komina oraz na dachu reaktora nr3 po drugie Igor Kostin już kolejnego dnia po wupadku przelatywał nadn reaktorem, był też nagrany film w którym widać płonące pręty paliwowe. Po trzecie skoro nie było eksplozji to dla czego zachodnia ściana została odchulona odnpionu i dopiero w 2005 została ona ustabilizowana bo groziła zawaleniem się oraz zawaleniem opartego o nią dachu sarkofagu, po czwarte, skoro nie było eksplozji to dla czego hala turbin miała ogromne otwory w dachu a sam kształt pozostałych ścian budynku reaktora oraz zgliszczy wyrzuconych poza budynek pokazuje że siła rozeszła się na boki kierunek połudnowy -hala turbin oraz na północny, odepchnęła od pionu zachodnią ścianę i rozrzuciła odłamki w kierunku komina-kierunek wschodni jednocześnie uszkadzając komin który groził zawaleniem przez cały czas aż do zeszłego roku gdy został zdemontowany z powodu grozby zawalenia, chęci zmniejszenia nacisku tej konstrukcji na resztę budynku pomiędzy blokiem 3 i 4 oraz sarkofagiem (masa około 300-400) ton, po piąte górna płyta miała bliźniaczą do siebie płytę dolną ktora została wepchnięta w dół powodując wyciek płynnej lawy stopionego paliwa oraz piachu z osłon biologicznych i substancji zrzucanych przez helikoptery a nie jak ten pan mówi przez samoloty, helikopter który zawadził nie o komin lecz o linę żurawia i runoł prawdopodobnię na dach hali turbin, zrzucał cement z 'kadzi' zawieszonej pod nim na linie a wypadek miał miejsce podczas początkowej fazy budowy sarkofagu w Czerwcu jeśli mnie pamięć nie myli - data jest do sprawdzenia na Youtube jest krótki filmik ku czci załogi. Komisja w ktorej skład wchodzili fizycy radzieccy, która w 87 roku zeszła do pomieszczeń sąsiadujących z reaktorem nr4 i wierciła kilka tygodni otwory kontrolne pzez ktore wpuszczono kamery, stwierdziła z niedowierzaniem że wn3trze reaktora jest prawie puste, brakowało grafitu oraz 200ton paliwa jądrowego, a wnętrze tworzyły resztki rur i kanałow, wyprawę powtórzono w 91 roku - film z wypowiedziami tychże naukowców oraz unikalnymi zdj3ciami z wnętrza sarkofagu można znaleść na YT

Vor 4 years
0ffie
0ffie

Człowiek z filmu powinien zamieszkać w Czarnobylu.

Vor 4 years
Nie wiem po co mi to konto tak wlasciwie
Nie wiem po co mi to konto tak wlasciwie

Odwiedza Strefe kilkanaście razy do roku, więc w sumie blisko xD

Vor 3 years
0ffie
0ffie

@Tom Xtremee  Polecam film rosyjski Raspad z 1990 roku o tej tragedii.

Vor 3 years
Tom Xtremee
Tom Xtremee

+0ffie i zapierdalać na galerze po pyrpeci

Vor 3 years
Maciej Pańków
Maciej Pańków

Albo ten pan doktor mija się z prawdą, albo autorzy wszystkich sensacyjnych programów produkcji Discovery i innych. Trudno mi dojść do wniosku, która strona ma rację. Ale niewątpliwie opisy wydarzeń są nie do pogodzenia.

Vor 4 years
7Prozak7
7Prozak7

Niech mi ktos wyjasni gdzie w reaktorze jest jego pokrywa skoro sa tam kasety paliwowe i prety kontrolne , jaka pokrywa sie przekrzywila ?

Vor 4 years
7Prozak7
7Prozak7

@tmechatronik Dzieki za odpowiedz .

Vor 4 years
tmechatronik
tmechatronik

Właśnie chodziło konstrukcję "pokrywę" w której umiejscowione były te elementy. http://www.epa.gov/radiation/rert/chernobyltour/images/blast_02.jpg a tu widać to na modelu http://www.blackrosetech.com/gessel/wp-photos/20110622-080113-5.jpg

Vor 4 years
Łukasz Chrzanowski
Łukasz Chrzanowski

Sory ale Pan Rabiński w wielu przypadkach mówiąc delikatnie mija się z prawdą. Po pierwsze wybuch. Jak już wielu mówiło o szczątkach reaktora porozrzucanych na dachu. Jest film nagrany z tego i relacja Juwczenki. Druga sprawa to katastrofa śmigłowca, że niby ustawiał jakieś urządzenie na sarkofagu. Z tego również jest film pokazujący dokładnie tą katastrofę i nie ma tam żadnego sarkofagu

Vor 5 years
jejedala
jejedala

@Łukasz Chrzanowski obejż cały materiał - kwestia wybuchu jest omawiana od około 30 minuty...

Vor 4 years
jejedala
jejedala

@Łukasz Chrzanowski obejż cały materiał - kwestia wybuchu jest omawiana od około 30 minuty...

Vor 4 years
Łukasz Chrzanowski
Łukasz Chrzanowski

i jeszcze a pro po wybuchu. Mówi o nim sam Gorbaczow w jednym z wywiadów. Że z pierwszych informacji, które otrzymał nie było mowy o wybuchu a tylko o pożarze, dopiero później się o tym dowiedział

Vor 5 years
Adam Pisca
Adam Pisca

Bardzo ciekawy wykład, wiele nowych, nieznanych przeze mnie faktów dot. katastrofy w Czarnobylu.

Vor 5 years
Qzyn raV
Qzyn raV

A gdzie przepalanie dna reaktora i wypompowywanie wody ze zbiorników pod nim? Tam nikt nie zginął?

Vor 5 years
Heniu Szczęśliwy
Heniu Szczęśliwy

@Piotr Kruglej A to poproszę o jakąś publikację w tym temacie.

Vor 4 Monate
Piotr Kruglej
Piotr Kruglej

@Heniu Szczęśliwy To źle słyszałeś. Ci nurkowie przeżyli. Zmarli jakos niedawno ze starości

Vor 4 Monate
Heniu Szczęśliwy
Heniu Szczęśliwy

+ Qzyn raV Z kolei ja słyszałem o trzech ofiarach, które ręcznie otwierały zawory aby można było wypompować wodę gdyby pręty się przepaliły przez osłonę reaktora ! P. S. Panowie " profesorowie " robią wykład o tym o czym się znają, a to zwykli ludzie dążą do prawdy i nieznanych faktów. Profesorowie tylko ( moim zdaniem ) o tym co przyniesie im zaszczyty i tytuły naukowe. P. S. II Jestem ciekaw czy profesor wie, że teraz rosyjskie reaktory są najbezpieczniejsze i jak się na to zapatruje przez pryzmat Czarnobyla.

Vor year
ORWO COL
ORWO COL

A gdzie jest historia Aleksandra Juwczenki, On przeżył tą katastrofę, i w pożarach szukał pracowników.  Z jego wspomnień wynika, że jednak był wybuch gdyż opowiada on o tym  że z hali reaktora było widać jedynie niebo pełne gwiazd. Z tego co pamiętam to mowa była jeszcze o tym jak operatorzy poszli zobaczyć co się stało. Juwnczenko opowiada o tym że miał wejść do hali reaktora na balkon, ale był urwany i nie zmieścił by się z innymi, tak wiec inni weszli a on został za drzwiami i być może dla tego przeżył.  Jego historia jest niebywała, był jakieś 100 metrów od wybuchu, ratował innych ludzi sam dostał dużą dawkę, miał chorobę popromienną i do dziś żyje. A co do profesora, to dość nagina fakty (wywiad z Aleksandrem Juwczenko)  http://www.eksel.user.icpnet.pl/opowiadania/4miszmasz/czarnobyl5.php 

Vor 5 years
kluscia
kluscia

o matko co za bzdury ten profesor to moze jakis ruski kacyk ?

Vor 5 years
7Prozak7
7Prozak7

@***** Dłużej : )

Vor 4 years
7Prozak7
7Prozak7

@***** Jak taki jestes pro polski to czemu Potomak a nie Wisla czy Odra ? Poza tym przeciez to profesor podwaza rozmary katastrofy wiec to on powinien byc wedlug ciebie pro USA .

Vor 4 years
kluscia
kluscia

tylko tyle ?

Vor 5 years
jeszcze czego
jeszcze czego

To nie są bzdury. Mój wykładowca fizyki jądrowej już kilka lat temu to samo opowiadał. Cała medialna otoczka budowana na ludzkiej naiwności i strachu tworzy ogromną machinę do zarabiania pieniędzy.  

Vor 5 years
Mazi Król wioski
Mazi Król wioski

ale on gada głupoty i kłamstwa

Vor 5 years
Premier123
Premier123

Gal Anonimowy a ja twoją śmieciu jebany

Vor 2 years
Mazi Król wioski
Mazi Król wioski

ostatnio ruchałem twoją starą

Vor 3 years
Mazi Król wioski
Mazi Król wioski

ładnie ci dali na imię xD

Vor 3 years
Mazi Król wioski
Mazi Król wioski

ty pojebie

Vor 3 years
eeerrrwwwuuu
eeerrrwwwuuu

Zapomnial Pan o 300 pilotach, którzy zasypywali reaktor ;) 

Vor 5 years
Artistic Variations
Artistic Variations

O o ponad 400 górnikach którzy kopali tunel na zmianę. W sumie wszystkich likwidatórów w ciagu kolejnych lat przewinęło się grubo ponad 600 000. W pierwszych dniach po wybuchu było ponad 160 poszkodowanych których przewioeziono do szpitala w Prypeci, wszyscy z objawami choroby popromiennje. Kilkadziesiąt z nich potem przetransportowano śmigłowcami do szpitala w Moskwie. Z posród tych 400 górników w ciagu kolenych lat prawie połowa zmarła, zmagali sie z chorobami zwiazanym z napromieniowaniem. O czywiście nic sie nie mówi o innych pracownikach elektroni którzy jeszcze mieli swoje zmiany w kolenych blokach. Njalepiej powiedzieć że nic sie nie stało tylko se troche pierdło i tyle. Pracownicy którzy mieli zmianę i przeprowadzali test zeznali co słyszeli i co zobaczyli w ich ocenie do wybuchu doszło choć nie było to możliwe. Zapłaci za to życiem, ale przeciez nic sie takiego nie stało. Fajnie se pogadać z mównicy albo z pozycji fotela. To były inne czasy inne technologie i inny system, teraz to se można gdybać i kazdy jest mądry.

Vor 8 Monate
zEasyPL PL
zEasyPL PL

@jejedala obejRZYJ #grammarnazi

Vor 9 Monate
jejedala
jejedala

@eeerrrwwwuuu obejż cały materiał - kwestia wybuchu jest omawiana od około 30 minuty...

Vor 4 years
XyntiaOna
XyntiaOna

fajny filmik. ciekawy

Vor 5 years
lord logan
lord logan

A to nie uran :) 

Vor 5 years
Mike Bart
Mike Bart

A tak z innej beczki, to za każdym razem kiedy doktor zbliżał się do netbooka patrzyłem tylko, żeby nie rozlał Nestea ;)

Vor 5 years
Richus1979
Richus1979

Ustalmy pewne fakty: - określenie "niech spiernicza i zdycha" to nie jest wyrażanie opinii a obrażanie człowieka. W dodatku człowieka, którego miałem niekłamaną przyjemność poznać osobiście i (zapewniam) bardzo wartościowego. - obalając czyjeś argumenty należy przedstawić kontrargumenty lub przedstawić dowody na to, że druga strona się myli. W przeciwnym razie to zwykłe pieniactwo. - "Piknik na skraju drogi" to fikcja literacka. Poziom promieniowania w strefie jest bezpieczny, o czym świadczy kilka bezspornych faktów, między innymi to, że elektrownia pracowała do 2000 roku, zatem nawet po rozpadzie ZSRR. Nadal zatrudnia kilkaset osób. W miasteczku Czarnobyl mieszkają na stałe ludzie, zupełnie zdrowi. Przyroda kwitnie, w pobliskich lasach i bagnach nieniepokojone przez ludzi gnieżdżą się rzadkie gatunki zwierząt. I bynajmniej nie "zdychają", ani zwierzęta ani ludzie tam mieszkający i pracujący. Jeśli jest inaczej, przedstaw DOWODY. - prawda najczęściej leży pośrodku.

Vor 5 years
Heniu Szczęśliwy
Heniu Szczęśliwy

+ Waldemar Ożóg Codziennie w szklance, którą pijesz jest kropla deuteru. W każdej cieczy jaką pijesz ze szklanki jest KROPLA deuteru. No może poza CZYSTYM spirytusem !

Vor year
Waldemar Ożóg
Waldemar Ożóg

Heniu Szczęśliwy Jak się zastanowisz to wszystko jest z pierwiastków i jest naturalne. Problem w tym że deuter jest opisanym preparatem kastrującym chemicznie trwale , facetów a przy większych stężeniach kobiety ( makrela sprowadziła popielate plemniki zanim i niemki zostaną wykastrowane, a ruscy nagonili nam ukrainców w tym samym celu). Książka która traktuje o wpływie deuteru ma już 70 lat , tak że dobrze wiedzieli jak wygłada pomoc bratnia a bajki o jakichś próbach to się tworzy dla naiwnych. Te 5 ton posypki 235 na europę będzie tu jeszcze wode deuterować przez milion lat, gama bedzie rąbać w podbrzusze, alfa tworzyć krótko życiowe izotopy, radon plądrować piwnice, a wszystko w kontakcie z materią biologiczną dawać tony CO2 z ktorym tak wszyscy zawzięcie teraz walczą ( wywołuje umysłowe popieprzenie a ze wiatry są zachdnie to u nas i u nich ( blok się rozleciał właśnie od tego , trudno zbudować społeczeństwo z popieprzonych). A wybrańcy spieprzyli do podziemnych miast i ogladają planete małp na you tubie ( teraz fuku... powtarza sukces czarka z amerykanami ktorzy aby przeżyć będą spieprzać na krym). Opłacona banda naukowych klakierów dba żeby przypadkiem postępu technicznego poza konieczny nie było . Tak wygląda w dużym skrócie to co zostawiamy dzieciom ( jeszcze bombki ato.. mają termin przydatności i też ktoś będzie z nich kasę próbował odzyskać - najlepsze przed nami).

Vor year
Heniu Szczęśliwy
Heniu Szczęśliwy

+ + Waldemar Ożóg Codziennie SPOŻYWASZ deuter, który jest naturalny !

Vor year
Waldemar Ożóg
Waldemar Ożóg

Przygłupie, poczytaj o właściwościach ciężkiej wody i konsekwencjach jej spożycia. Każdy deszcz jaki spada od rozsianego starannie U235 aż syczy deuterem .

Vor year
Marian Mareek
Marian Mareek

+Richus1979 Problemem nie jest skażenie samego Czarnobyla i okolicy. Problemem było wyrzucenie ogromnych ilości radioaktywnych pyłów i przeniesienie ich na dalsze obszary, śmierć tysięcy ludzi gaszących ten pożar i możliwość wtórnego wybuchu który mógł z Europy zrobić pustynię.

Vor 3 years
Remigiusz Szmulek
Remigiusz Szmulek

Jak można się wypowiadać na temat w taki sposób pomijając fakty które są znane? A no można… i proszę bardzo na dachu elektrowni leżał grafit pewnie go tam na potrzeby filmu zanieśli, później musieli to sprzątać…  A teraz zagadka dla wytrwałych którzy to czytają: Jaki jest okres połowicznego rozpadu plutonu militarnego? I po tym czasie zniknie go połowa więc ile w jamie reaktora będzie leżał ten stopiony rdzeń? Sam przecież przyznał to był reaktor militarny… BANG!  Teraz do pana inżyniera… jak będę premierem tego kraju zabiorę ci dyplom. To prawda w czerwonym lesie jest poziom promieniowanie jakieś 25mikro SV/h, na plaży w Brazylii piasek promieniuje 50mikro SV/h. Tak małe promieniowanie w lesie jest związane z okresem rozpadu, narastaniem ściółki leśnej (1 rok =1 cm), wymywaniem materiału promieniotwórczego przez opady. Jedź na grzyby do tego lasu panie inżynier to za maksymalnie rok już nic takiego nie napiszesz… BANG!  Ja wiem, że czasami w innych filmikach przesadzają z rozmiarami tego co się stało. Zdaje sobie sprawę, że mamy krytyczny bilans energii elektrycznej przez co czasami musimy kupować prąd od sąsiadów z Ukrainy. To co tutaj widzę to jest niesamowite spłaszczanie rozmiaru katastrofy, w celach propagandowych (jakoś musimy społeczeństwu wytłumaczyć miliony na elektrownie atomową). 

Vor 5 years
sahiel5
sahiel5

końcówki prętów regulacyjnych były grafitowe stąd grafit.z tego co wiem to "militarny" oznacza że w plutonie jest odpowiednio dużo U235 (>85%)

Vor 5 years
Kamil K
Kamil K

Każdy kto jedzie na wycieczkę do Czarnobyla także to bagatelizuje. Bo w mieście jest małe promieniowanie, fakt ale niektóre elementy mają po kilkadziesiąt większą dawkę niż dopuszczalna dla człowieka o tym już nikt nie wspomina.

Vor 5 years
Richus1979
Richus1979

Drogie dzieci. Skończcie 18 lat i sami pojedźcie, potem się wymądrzajcie. Na własne oczy widziałem koty mieszkające na terenie elektrowni. A nad Prypecią... orła bielika! Ale oczywiście pani z historii wie lepiej niż jeden z największych mózgów fizycznych w Polsce.

Vor 5 years
Heniu Szczęśliwy
Heniu Szczęśliwy

+ Waldemar Ożóg Z tego co wiem w Hiroszimie został jeden. Dosłownie pod miejscem gdzie trafiła bomba ! https://afterbefore.pl/?p=4936

Vor year
Heniu Szczęśliwy
Heniu Szczęśliwy

+ Richus1979 To dlaczego świadkowie i bezpośredni " bohaterowie " tych wydarzeń mówią co innego niż " największy mózg fizyczny w Polsce " ?

Vor year
Waldemar Ożóg
Waldemar Ożóg

Richus1979 W epicentrum w hirosz też budynki stały i stoją.

Vor year
Pijany Szklasz
Pijany Szklasz

Mnie dziwi tylko to że moja mama która świetnie pamięta katastrofę w Czarnobylu mówiła że "eksperci" mówili że ten teren będzie możliwy do zamieszkania za kilka tysięcy lat, jak nie dłużej. A tu minęło 30 lat i już się ludzie zaczynają wprowadzać

Vor year
Waldemar Ożóg
Waldemar Ożóg

a sprawdzałeś ile żyje ten bielik , wilk, ryba?? Bo po połknięciu deuteru 5 lat?? Dlaczego nie ma bezrobocia?? skoro zamknięto prawie wszystkie fabryki?? No, no ... blisko.... wymarli ludzie na posypanym U235 terenie ( nie ptaki bo te co roku mają młode - tylko ludzie). U235 będzie się jeszcze rozpadał ze 150 lat tak że można powiedzieć mieszkacie w puszczy która tu powstanie za 50 lat (nawet 500+, nie pomoże tak jak w niemczech nie pomaga 320 euro).

Vor year

Nächstes Video

Co to jest czas? - Stanisław Bajtlik

58:04

Co to jest czas? - Stanisław Bajtlik

Wszechnica FWW

Aufrufe 247

Zgaga, refluks, choroba wrzodowa - palące problemy na talerzu

2:21:05

Wampiry w Polsce - Maurycy Stanaszek

55:00

Droga pod Grunwald. Część 1: Geneza

41:29

Słowianie przy stole [Wszechnica Triglava]

1:49:54

Słowianie przy stole [Wszechnica Triglava]

Miejska Biblioteka Publiczna w Szczecinie

Aufrufe 348