Rewolucja październikowa - dlaczego bolszewikom udało się sięgnąć po władzę?

 • Am Vor 2 years

  Wszechnica FWWWszechnica FWW

  Dauer: 46:25

  WWW: wszechnica.org.pl/
  Facebook: bit.ly/wszfaceb
  Twitter: bit.ly/wsztwit
  Rozmowa z prof. dr. hab. Włodzimierzem Borodziejem i dr. Arturem Markowskim
  W 2017 roku przypada 100. rocznica rewolucji październikowej - przewrotu dokonanego w Rosji przez bolszewików w nocy z 6 na 7 listopada 1917 roku (24 na 25 października według kalendarza juliańskiego). O genezie rewolucji, towarzyszącym jej terrorze oraz wpływie jaki powstanie pierwszego komunistycznego państwa wywarło na późniejsze dzieje świata mówili w studiu Wszechnicy historycy z Instytutu Historii Uniwersytetu Warszawskiego - prof. dr hab. Włodzimierz Borodziej i dr Artur Markowski.
  Goście Wszechnicy przypomnieli, że powinniśmy mówić nie o jednej, ale dwóch rewolucjach w 1917 roku - rewolucji lutowej, w wyniku której doszło do obalenia cara Mikołaja II i rewolucji październikowej, na skutek której władzę w Rosji przejęli bolszewicy. Historycy wśród przyczyn upadku caratu i późniejszego przewrotu bolszewickiego wymienili archaiczny i niewydolny system rządów w Imperium Rosyjskim, zmęczenie społeczeństwa udziałem kraju w pierwszej wojnie światowej oraz nierozwiązany problem uwłaszczenia chłopów, spośród których rekrutowali się przede wszystkim walczący na froncie żołnierze. O sukcesie bolszewików w wyścigu po władzę w państwie będącym na skraju upadku przesądziło zdaniem gości Wszechnicy najlepsze zorganizowanie i najtrafniejsze odczytanie ludowych emocji.
  Rozmówcy przyczyn upadku caratu i wybuchu rewolucji październikowej szukali też jednak wcześniej. Zaliczyli do nich rozbudzone aspiracje polityczne społeczeństwa Imperium Rosyjskiego po rewolucji 1905 roku. Wśród wielu zaktywizowanych wówczas ugrupowań politycznych ruchy robotnicze zdaniem historyków najsilniej zdołały wzmocnić swój potencjał w latach 1905-1917. Goście Wszechnicy jako istotny czynnik wpływający na rewolucyjne nastroje w Imperium wskazali również upośledzenie w prawach przez niektóre narody (np. Polaków czy Żydów). Internacjonalistyczny charakter komunizmu przysparzał mu zwolenników, co bolszewicy starali się wykorzystać również po przejęciu władzy - do eksportu rewolucji.
  Terror i pamięć
  W trakcie dyskusji podjęto również wątek terroru stosowanego przez bolszewików po przejęciu władzy. Historycy zwrócili uwagę, że w trakcie wojny domowej wybuchłej po rewolucji październikowej zarówno "Czerwoni", jak też "Biali" dopuszczali się zbrodni na swoich przeciwnikach, nie wyłączając cywilów. Co jednak charakterystyczne, w przeciwieństwie do mających miejsce w podobnym czasie rewolucyjnych starć w Niemczech czy na Węgrzech, w Rosji terror ze strony "Czerwonych" dotknął większej ilości ofiar niż ze strony "Białych". Historycy zaznaczyli jednak, że obraz terroru w pamięci masowej został ukształtowany w dużej mierze już w wyniku represji stalinowskich.
  Ostatnią część dyskusji poświęcono wpływowi, jakie państwo komunistyczne powstałe w wyniku rewolucji październikowej odniosło na losy Europy i świata. Rozmówcy zastanawiali się m.in., na ile dzisiejszy strach przed Rosją ma swoją genezę w lęku przed komunizmem, uosabianym przez Rosję bolszewicką i ZSRR. Dyskutanci zgodzili się, że pamięć o zbrodniach tego okresu nadal oddziałuje na masową wyobraźnię i może wpływać na wyobrażenia na temat Rosji. Zaznaczyli jednocześnie, że obecnie mamy przede wszystkim do czynienia nie z lękiem przed komunizmem, lecz przed "putinizmem" - czyli nieobliczalnym państwem kierowanym przez jednego człowieka.
  PW
  Nagranie powstało dzięki współpracy z Instytutem Historycznym Uniwersytetu Warszawskiego

Frank Nalej
Frank Nalej

pan prof. I pan dr. nie wspominaja kto finansowal Lenina I skad pochodzily Ruble np .25 rubli za dezercje z Armi Carskiej bez wsparcia finansjery zachodu I zydowskich bogaczy owczesnego okresu rewolucja bylaby mozliwa tego nie uslyszalem z ust naszych rozmowcow

Vor 2 Monate
Rekonkwista 70
Rekonkwista 70

Car Mikołaj II popełnił ten sam błąd co Ludwik XVII kiedy zakazał strzelać gwardii szwajcarskiej do buntowników. Obydwaj źle skończyli....

Vor year
Tankista
Tankista

@marcinkowski mariusz Gdyby Car wycofał się z wojny to myślę że na pewno nie doszłoby do tej sytuacji. Rosja była ruiną gospodarczą głównie przez wojnę którą i tak przegrywali, poza tym komuniści krótko po zwycięstwie w rewolucji zamienili się w czerwoną burżuazję, traktując robotników znacznie gorzej niż kapitaliści.

Vor Monat
marcinkowski mariusz
marcinkowski mariusz

Do "buntowników" strzelano w 1905 roku a wynikiem tego była rewolucja lutowa w 1917 roku. Ludzie chcieli chleba, pokoju i praw obywatelskich a ty do nich strzelasz, twój syn albo wnuk kończy jak car Mikołaj i Ludwik XVI.

Vor year
izarost
izarost

Kto mówi ''masy chłopskie'' ten jest z bolszewickiego domu. Ja studiując za komuny nigdy się na ten język nie godziłam za co miałam kłopoty ale stawiałam na swoim.

Vor year
szablotłuk polski
szablotłuk polski

Niezły filmik , brawo :) a jak ktoś chce posłuchać o wielkiej historii polskiej szabli w walce z bolszewikami zapraszam tu jest więcej - szablotłuk polski

Vor year
Tomasz Zawadzki
Tomasz Zawadzki

Panie Profesorze mówi Pan, że biały terror dotykał większą część społeczeństwa, niż terror czerwony. Śmiem twierdzić, że albo Pan nie wie o czym mówi, albo jest Pan krypto bolszewikiem. Nigdy w historii ludzkości nie było systemu rządzenia państwem za pomocą terroru, a bolszewicy to zrealizowali. Biały terror był jedynie odpowiedzią na terror czerwony. Polecam prześledzić proces w Lozannie. Bardzo obrazowo i ciekawie oba te terrory w swoich książkach ukazuje profesor Siergiej Piotrowicz Mielgunow. Warto zapoznać się z jego książką "Czerwony terror w Rosji 1918-1921".

Vor 2 years
GTRobin2000
GTRobin2000

Panie Tomaszu oby Pan i Pana dzieci, wnuki, prawnuki nie musiały żyć w ustroju stworzonym przez Cara. Co nie zmienia faktu że zarówno rządy tzw. białych czy czerwonych to jeden chu.....

Vor 10 Monate
Theodor the Cat
Theodor the Cat

Pewnie to pis owski historyk jak Błaszczak i Macierewitz 🤭

Vor year
Tomasz Zawadzki
Tomasz Zawadzki

@TheMrPacu Polecam przeczytać Czerwony terror. Mogę podesłać plik i sądzę, że zmieni Pan zdanie.

Vor year
Zbigniew Dylewski
Zbigniew Dylewski

warto uzupełnić treść filmu o następujące elementy: 1. Carat prowadził politykę represyjną wobec Żydów; były co najmniej 3 fale pogromów: - 1881, - 1903-1906, - 1919-1921 (w tej trzeciej fali ilość ofiar oblicza się na 50.000-60.000). Łącznie liczbą ofiar szacuje się nawet do 250.000 Żydów. Dlatego Żydzi nie pałali miłością do caratu. 2. Rosja była zacofanym państwem. Wśród klasy robotniczej w nowo powstających ośrodkach przemysłowych było trzy razy więcej Żydów niż Rosjan. Głos rosyjskiej klasy robotniczej był głosem Żydów. Twórca naukowego komunizmu Karl Herschel Marx był Żydem. Największe organizacje rosyjskich robotników były założone i kierowane przez Żydów: - Stowarzyszenie Pracy (Paweł Akselrod i Leo Deutsch) - Powszechny Żydowski Związek Robotniczy - Robotnicy Syjonu 3. Sławni przywódcy proletariaccy byli Żydami: Trocki, Kamieniew, Róża Luksemburg, Akserod, Parwus. Trocki, Leo Deutsch i Parvus byli głównymi organizatorami rewolucji 1905 roku. 4. Kto się przyznawał do finansowania? Magnat finansowy Żyd Jakob Schiff, Komitet Pomocy dla Żydowskich Uciekinierów w Nowym Jorku, Bank Kuhn Lob & Co, Benjamin Guggenheim, bankier Max Breitung, bankier Karl Moor, lord Alfred Milner, premier Lloyd George a także - o dziwo - liczni rosyjscy przemysłowcy. Pieniądze często szły via niemiecki MSZ. Car nie był lubiany. Za bierny udział w strajkach były przez "sponsorów" wypłacane pełne roboczodniówki, tak jakby robotnicy pracowali. 5. Po zwycięstwie rewolucji największy udział w budowie ZSRR miały firmy amerykańskie, dostarczały technologie i kredytowały. Warto sięgnąć po Antony C. Suttona :-)

Vor 2 years
marcinkowski mariusz
marcinkowski mariusz

​@Luscious LuciusTo że Ludwik XVI stracił głowę na gilotynie było zasługą jego poprzedników a nie rewolucji, której by nie było gdyby nie rozrzutni i lekkomyślni poprzednicy zamordowanego. W 1978 roku Wojtyła został papieżem, a w roku 2008 3 miliony Polaków było już na obczyźnie. Ty jako urodzony baran nie rozumiesz iż przyczynę i skutek może dzielić nie tylko kilkadziesiąt ale i setki lat. Twoja żona przez lata się kurwi, ale ty się z nia rozwodzisz dopiero po 20 latach, i tak samo jest z pogromami...

Vor year
Towarzysz Biernacki
Towarzysz Biernacki

A co z PPS i SDKPiL?

Vor year
Luscious Lucius
Luscious Lucius

Zbigniew Dylewski szczegolnie ta 3 fala z 1919-21 to zasluga caratu xd

Vor 2 years
4tedi4
4tedi4

Jak w tej dyskusji można pominąć, to że bez rewolucji nie byłoby Polski. Carska Rosja była w obozie, który potem zwyciężył. Rosja nie straciła by żadnego terytorium, jeśli zostałaby w wojnie(a w wojnie zostałaby gdyby rewolucji nie było) ergo samodzielna Polska nie powstałaby.

Vor 2 years
Rekonkwista 70
Rekonkwista 70

Chyba trochę błędne rozumowanie Kolego. Zanim padł carat i wybuchła rewolucja w przestrzeni politycznej egzystował już deklaracja dwóch cesarzy z 5 listopada 1916, obiecująca powstanie Królestwa Polskiego pod egidą państw centralnych oraz deklaracja rządu rosyjskiego z 15 listopada 1916 w podobnym tonie tyle, że przyszłe państwo miało być związane z Rosją. Ta ostatnia deklaracja Rosjan poparta była przez Anglików i Francuzów oraz potem jeszcze Włochów. W 1918 z kolei USA złożyły deklaracje co do zaistnienia niepodległej Polski. Dlatego też gadanie, ze bez rewolucji nie byłoby wolnej Polski mija się z faktami. Polska by zaistniała w jakiejś kadłubowej formie tyle tylko, że byłaby związana z jednym z obozu zaborców. Natomiast polityka faktów dokonanych wykonana przez samych Polaków spowodowala, że głos czy to białej Rosji czy czerwonej czy tez niemiecki nie miał juz potem zadnego znaczenia. Pozdrawiam

Vor year
1 kit
1 kit

Generał Damian logika harcerzyka

Vor 2 years
Tomasz Rejewski
Tomasz Rejewski

Rewolucja udała się dzięki Rothshilds = biznes USA. Czyt. Anthony Sutton'a.

Vor 2 years
marcinkowski mariusz
marcinkowski mariusz

kamień łupany wymyślili oczywiście "Rothsilds = biznes USA", skromny i oszczędny Wiedeński lichwiarz został milionerem dzięki takim baranom jak ty, i gdyby słyszał jak bardzo wierzycie w jego możliwości to by zmartwychwstał jak pewien żyd z Galilei

Vor year
aaaaazzzzzist
aaaaazzzzzist

15 tysięcy samych tylko Ormian rzuconych przez rząd carski na front galicyjski, wrócili nieliczni. Wysłano ich specjalnie tak daleko aby Armenia nie myślała nawet o niepodległości. Dla tak niewielkiego narodu to było za wiele. To dlatego nie miał kto bronić kobiet i dzieci przed Turkami.

Vor 2 years
Jan Przybył
Jan Przybył

Jeśli chodzi o duchową stronę sprawy - polecam mój wykład na UW "Rewolucja rosyjska w pismach Mikołaja Bierdiajewa".

Vor 2 years
Dla dzieci - Wiersze i opowiadania
Dla dzieci - Wiersze i opowiadania

@Tomasz Zawadzki Dokładnie mam takie same zdanie

Vor 11 Monate
Tomasz Zawadzki
Tomasz Zawadzki

Panie Doktorze wszystkie dostępne na YT Pana wykłady są mega ciekawe i ciężko się oderwać od kompa.

Vor year
Piotr Herman [szpiegul.pl]
Piotr Herman [szpiegul.pl]

Również polecam ten wykład. (Jak zwykle) REWELACYJNY!!!

Vor year
Tadeusz
Tadeusz

złoto bankierów i interesy multimiliarderów przemysłowych - aby zniszczyć rosnących konkurentów i zarobić na tym w kilka lat!

Vor 2 years

Nächstes Video

Winston Churchill. Europa-Wielka Brytania-Polska

1:23:38

O gospodarce PRL

1:09:07

O gospodarce PRL

Wszechnica FWW

Aufrufe 20 000

Rewolucja francuska 1789 czyli jak rozumieć historię?

33:14