Neden Bütün Dünya Dolar Kullanıyor? | Dolar Neden Yükseliyor?

 • Am Vor 4 Monate

  5 Yaşındayım Gibi Açıkla5 Yaşındayım Gibi Açıkla

  Dauer: 05:21

  Dolar kuru arttıkça Dolar neden artıyor , Dolar Neden Yükseliyor gibi soruları herkes merak ediyor. Ancak daha fazla merak edilmesi gereken şey ise doların nasıl bu kadar güçlü bir para birimi haline geldiği.
  Ülkeler arasında yapılan alışverişin %80’den fazlası dolarla gerçekleşiyor. Bu yüzden dolar kullanmasak da dolar arttığı zaman ekonomik olarak etkileniyoruz. Peki dolar neden artıyor ve doları bu kadar değerli yapan şey ne?
  Bu sorunun cevabını bulmak için 2. Dünya savaşına kadar gitmek gerekiyor. 2. Dünya Savaşı sırasında Avrupa ülkeleri savaş harcamalarını karşılayabilmek için bol miktarda para bastılarbastılar. Bu durum paralarının değerini hızlı şekilde kaybetmesine neden oldu. Üstüne savaşın getirdiği koşullar da eklenince Avrupa ekonomileri çökme noktasına geldi.

  Bu duruma çözüm bulmak için 1944 yılında ABD’de Bretton Woods adlı kasabada 44 ülkenin katılımıyla bir konferans gerçekleşti. Bu konferansın amacı ikinci dünya savaşından etkilenen ekonomileri düzeltmek ve dünya ticaretini canlandırmaktı. Konferans sonunda altının karşılığı olan tek para birimi dolar olarak belirlendi. Dolar en değerli yatırım aracı olan altınla eşdeğer hale gelmişti. Yani abd elinde ne kadar altın varsa o kadar dolar basabilecekti. Diğer ülkeler de ellerinde bulunan doları ABD’ye verip karşılığında altın alacaklardı. Ya da tersi şekilde ellerindeki altını ABD’ye verip karşılığında dolar alacaklardı. Böylece abd dahil tüm ülkeler ne kadar altınları varsa o kadar paraya sahip olacaklardı. Hiçbir ülke istediği kadar para basamayacağı için ekonomilerde ani dalgalanmaların önüne geçilmesi amaçlanmıştı.

  Diğer ülkelerin para birimlerinin değerleri de dolara göre belirlenecekti. Ayrıca dolar dünya ticaretinde geçerliliği olan tek para birimi seçildi. Bunun için dolar seçilmişti çünkü ekonomisi ikinci dünya savaşında çöküşe geçmeyen tek ülke amerikaydı. Ayrıca 2. Dünya savaşı sırasında diğer ülkelere çok miktarda silah satmıştı ve ücretini altın olarak almıştı. Bu yüzden dünyadaki altının dörtte üçünü elinde bulunduruyordu. 2. Dünya savaşı diğer büyük ülkeleri zayıflatmıştı ve abd dünyada gün geçtikçe daha çok sözü geçer hale geliyordu. Bu yüzden diğer ülkeler rezerv para birimi olarak doları kabul etmek zorunda kaldılar. Dolar artık karşılığında altın alınabilen tek para birimiydi.
  1 ons yani 28 gram altının değeri 35 dolar olarak belirlendi. Abd elindeki her 28 gram altın karşılığında 35 dolar basabilecekti. Aynı şekilde 28 gram altın getiren bir amerikadan 35 dolar alacaktı.
  Ülkeler artık istedikleri kadar para basamıyorlardı. Bu yüzden para sıkıntısı yaşayan ülkelere borç vermek için uluslararası para fonu yani İMF kuruldu. Ayrıca gelişmekte olan ülkelere parasal destek sağlaması için dünya bankası adı verilen başka bir kurum oluşturuldu.

  Bu sistem yaklaşık 25 yıl kadar devam etti. Ancak 60’lı yılların sonuna doğru abd ekonomisi vietnam savaşına yapılan harcamalar yüzünden zorlanmaya başladı. Abd’ye harcamak için daha fazla dolar gerekiyordu ama bu kadar doları karşılayacak kadar altını yoktu. Diğer taraftan avrupa ve asya ekonomileri de büyük ölçüde toparlanmıştı. Avrupa bankalarında yüklü miktarda dolar rezervi birikmişti. Ancak Amerikanın elinde bu doların karşılığı kadar altın yoktu. Avrupa ülkeleri abd’nin elindeki altın miktarından daha fazla dolar bastığını farkettiler. Ve bu durum hiç hoşlarına gitmedi. Bu yüzden ellerindeki doları ABD’ye geri verip karşılığında altın almak istediler. Ancak amerika bu dolarların karşılığı olan altını geri ödeyemedi. Abd başkanı Richard Nixon 1971 yılında doların altına çevrilebilen para birimi olmasını durdurduğunu açıkladı. Ve böylece sistem sona ermiş oldu....

5 Yaşındayım Gibi Açıkla
5 Yaşındayım Gibi Açıkla

Merhaba, Avoirdupois Onsu 28 gram, Troy Onsu ise 31 gram. 2. dakikadaki ons 31 gram olmalı.  Videoda işitme engelli kişiler için Türkçe Altyazı vardır, iyi seyirler.

Vor 4 Monate
Mahmut Nedim Karaduman
Mahmut Nedim Karaduman

@yZ ciddi değilsin dimi

Vor Monat
yZ
yZ

@Emir kulaklık taksınlar

Vor Monat
Boş işler müdürü
Boş işler müdürü

Bilgiden daha önemlisi aktarabilmek.helal olsun sanada ince zekanada.abone olmaktan en memnun olduğum kanalsın🤗❤👏👏

Vor 4 Monate
İlkin Quliyev
İlkin Quliyev

Kuveyt dinari neden en degerli para ? 1 kuveyt dinari 3.30 dolar yapiyor nedeni ne ?eger talep olunca para birimi yukseliyorsa o zaman dinara dolardan cokmu talep var?

Vor 4 Monate
Emir
Emir

işitme engelli arkadaşlarımızı düşündüğün için teşekkür ederim

Vor 4 Monate
Gacha Venus
Gacha Venus

bir para birimi, ne kadar çok basılırsa o kadar değeri düşer. dolar yükselmiyor arkadaşlar.. türk lirası değersizleşiyor. bunun nedeni türk lirasının çok basılmasıdır

Vor 20 Tage
nkynep Aktık de 6y66667
nkynep Aktık de 6y66667

like atın lütfen

Vor 20 Tage
Berk Yılmaz
Berk Yılmaz

Güzeldi

Vor Monat
Onur Say
Onur Say

Dolarla mı maaş alıyoruz ?

Vor Monat
Kemal
Kemal

Bizim dolar mı kullanıyoruz bize ne diye düşünen cahiller için güzel bir video olmuş. Teşekkürler.

Vor Monat
Ahmet Kaya
Ahmet Kaya

Dolara çok fazla takılmayın çinden örnek alın bütün dünya işçilik ucuz diye orada üretim yaptırıyor çin yuanıda degersiz ama gelişmişlik ve dünyanın en zengin ülkesi sizler ülkenin işsizlik yatırımsızlık hizmet alamama gibi durumlar olduğunda maaşlar aksatılıp imf ye gidilmediği sürece dolar 10 tl olsada ülkenin büyümesini engelleyemez bunlara bakın özel bankalar bile şuan yıllık yüzde 11 gibi oranla kredi veriyor halka ülke ekonomisi batık olsa idi faizler en az 50 olurdu

Vor Monat
Erhan Yüksel
Erhan Yüksel

DÜNYA BIR TEK PARA BIRIMINE MUHTAÇ OLURSA DÜŞER

Vor Monat
Erhan Yüksel
Erhan Yüksel

1 YERLİ SANAYİ YERLİ ÜRETİM 2 İHRACAT 3 AVRASYA ORTAK PARA PİRİMİ 4 YATIRIM TEŞVİK LER DOLARIN EURO NUN DÜŞMESİ Nİ ENGELLER

Vor Monat
Ülkücü Donald Trump
Ülkücü Donald Trump

Abd’nin kıçını kurtaran suudlar Allah belanızı versin korkak imansızlar Allaha güvenmezler abd yi zenginleştirirler👹🔥👹🔥

Vor Monat
for comment
for comment

sebebi ABD'nin dünyaya para akışı sağlaması değil mi

Vor 2 Monate
Seyhun Ashirov
Seyhun Ashirov

Cok arasdirdim yilarca yinede cozemedim bu para basma isini

Vor 2 Monate
Kamil Turhan
Kamil Turhan

Teşekkürler kardeşim 6 yaşında ona da izletiyorum, gerçekten kanalın adıyla uyumlu, herşeyi öğreniyor sayenizde😂🤗

Vor 2 Monate
Tuygun !!!
Tuygun !!!

Senden cok şey öyreniyorum

Vor 3 Monate
DG_Doruk Gamer
DG_Doruk Gamer

doları batıralım kjkjkjkksjksjskjskjs

Vor 3 Monate
Mr. Cheritto
Mr. Cheritto

Dolarda yukseliş veya değişen bir durum YOK. Ülkedeki TL ve İÇ EKONOMİ aşırı değer KAYBETTİ ! Emperyalist Amerikaya kimsenin ihtiyacı yok, her bir hükümet ve toplum ülkesinin ekonomik geleceğinden kendisi sorumludur. Turkiye gibi KÖTÜ yönetilen bir ülke ise, her zaman 3. dünya ülkesi olmaya mahkumdur.

Vor 3 Monate
Halil Demir
Halil Demir

Sunum ve anlatım harika olmuş. Diğer kanallar boyle değil uzatkıça uzatıyorlar ve hep tekrar bilgiler.

Vor 3 Monate
Kayıp Lethe
Kayıp Lethe

Ruble neden bu kadar değersiz o zaman rusyada da petrol çıkıyor Rusya kendini koruyor petrol satıyor doğalgazı felan var ?

Vor 3 Monate
The1TSK
The1TSK

Çünkü Rusya dahil bütün dünya alış verişinde dolar kullanılıyor.. Çin mesela bütün dünyaya sattığı malları dolar olarak alıyor. Dolar para biriminin değer kaybetmesi bu sebeplerden dolayı doğal.

Vor 3 Monate
MR. SHİP KRALI
MR. SHİP KRALI

Abi ben yine anlamadım 2 yaşındaymışım gibi anlatabilirmisin

Vor 3 Monate
Kısaca Anlat!
Kısaca Anlat!

👍🏻

Vor 3 Monate
jookyunschild
jookyunschild

Bence,iki sene önce falan,neden doların türk lirasına göre pahalı olduğunu merak etmiştim. Sonra babam şey dedi, “Elinde normal,her yerden bulabileceğin,herkesin elinde bir tane bulunan bir kurşun kalem olduğunu varsay. Bir de her insanda olmayan,her yerden bulamayacağın bir dolma kalem. Şimdi söyle,hangisi daha değerlidir? Az sayıda bulunan dolma kalem mi,her yerden alabileceğin kurşun kalem mi?” O zaman anlamamıştım ama videoyu izleyince ne demek istediğini anladım.

Vor 3 Monate
Rex- D
Rex- D

*Dolar ya da para veya altın acaba diyer dünyada kurtaracakmı cahannem ateşinden? Amerikanın am..... Her neyse ramazan ayında ağzımı bozmıyacam*

Vor 4 Monate
Hüseyin Bektaş
Hüseyin Bektaş

Ulan madem dolar bu kadar değerli o zaman biz de tamamen dolara geçek en azından inip çıkmasından kurtuluruz

Vor 4 Monate
Hüseyin Bektaş
Hüseyin Bektaş

@Ubey 34 o zaman ekonomik sıkıntılara devamkee

Vor 3 Monate
Ubey 34
Ubey 34

Kedine isim mi veriyorsun hemen öyle geçme şansın yok zaten :) ufak bir örnek verim patentler söz konusu mesela... Benim bir bankam var adı da Ubey olsun :) ama dünyaca en değerli ve tüm ticari işlerin ortak parası (altın/petrol vs...) bu bana ait para ile yapılan al ver işlemleri için ben kâr elde ediyorum ve birisi gelip benim bankamı benim paramı benim gibi kullanacak hemde başka ülke 😂 kim izin verir? Hatta daha basitçe aktarim sana, mağazam olsun adı da Ubey olsun sen de aynı mağazayı aç patron ol ? Kolay mı yok Eğer aşırı gücün varsa yap ama yine yapamazsın (patent) 🤣👋🏻 armut piş ağzıma düş nerdeee...

Vor 3 Monate
Enis Efe
Enis Efe

Bir ülkeyi ülke yapan parasıdır

Vor 3 Monate
Mertcan dalkılıç
Mertcan dalkılıç

inşallah büyünce işinde başarılı biri olur ve ülkeme katkı sağlarım.Amin

Vor 4 Monate
İbrahim Direk
İbrahim Direk

60 ABONEYİM 75 OLURMU BE 😜Kendi kanalımda gerçekten güzel içerikler üretiyorum abone olarak destek olabilirsiniz bu arada

Vor 4 Monate
Yılmaz AYDIN
Yılmaz AYDIN

“Kendimizi kandırmaya gerek yok paramız değersiz Adamlar bizi parasıyla dövüyor.”:(

Vor 4 Monate
Lich Pederson
Lich Pederson

D0ru

Vor 2 Monate
Bengü
Bengü

Doğru :"(

Vor 3 Monate
Rasit Karatas
Rasit Karatas

Çok güzel bilgilendirme devamı gelsin yeni üye oldum başarılar

Vor 4 Monate
MUSTY TC
MUSTY TC

Yeni denk geldin süper videolar dewamm

Vor 4 Monate
kafkas Kartal
kafkas Kartal

Çok güzel açıklama helal

Vor 4 Monate
furkan korkmaz
furkan korkmaz

Peki biz de dolar kullansak ne olur?

Vor 4 Monate
Ubey 34
Ubey 34

İthalatta ve ihracatta zaten kullanıyorsun :) ama diğer türlü kullanman imkansız çünkü darphane,banka vs... bunlar ulusa ait senin böyle para birimin neyse odur. Kullanamazsın ama kullansan Ne olurdu o ülkede yaşıyor gibi olurdu tıpa tıp aynı olurdu.

Vor 3 Monate
selahattin semerci
selahattin semerci

ABD de adamlar 1000 dolara en iyi telefonu alırken biz 1000 tl ye boktan bir telefon alıyoruz

Vor 4 Monate
selahattin semerci
selahattin semerci

@Ubey 34 peki niye ?

Vor 3 Monate
Ubey 34
Ubey 34

Abd de adamlar 1000 tane üretim yapıyor biz 1 tane üretim yapmıyoruz dangalak.

Vor 3 Monate
RR R.I.Ƥ
RR R.I.Ƥ

Dolar artmıyor Türk lirası değer kaybediyor

Vor 4 Monate
Ubey 34
Ubey 34

Biz para basmayıp ımf vs merkezi bankalardan borç almadığımız sürece değer kaybetmemiz muhtemel olamaz. Fakat doları ülkeler kendilerine göre arttırır mesela sürekli üretmeden dolarla alış veriş yaparsan doları beslersin. Sen doları pof pofla sürekli talep et al al al adam der ki baktı ki akıyo talep var ihtiyaç var. Arttırır ister al ister alma der. Sende paramın değeri düştü tüh dersin... üretim olmazsa muhtaç olursan o yükselir sende alçalırsın.

Vor 3 Monate
Хусейн Эдельгириев
Хусейн Эдельгириев

Çünkü neden olmasın

Vor 4 Monate
semstc //
semstc //

Yine bilgilendik teşekkürler.

Vor 4 Monate
a. tekin
a. tekin

Şu kanalı seviyorum.

Vor 4 Monate
Ahmet Veysel DEMİR
Ahmet Veysel DEMİR

petrol düşmesine rağmen dolar nasıl hala değer kazanıyor orayı anlamadım

Vor 4 Monate
Ubey 34
Ubey 34

Çok kısa bi kaç şey söylim. Amerika'nın üretimi her alanla iyi teknoloji, tarım, ilaç, endüstrisi, araç gereç, giyecek yani bu büyük sebepler (petrol/altın) hariç sürekli üretimi yüksek ve ithalat gereği duymadığı için değer kaybına uğramıyor.

Vor 3 Monate
SchutzStaffel
SchutzStaffel

Ekmağa dolorlamı alıyoğ amuha goduklarım.

Vor 4 Monate
Ahmet Akdoğan
Ahmet Akdoğan

Dolara bukadar takılmayın USD = USDT yani Tether doların dijital hali blok zincirinde hal almış durumu. Kağıt paraya takılmayın var olmasının bir manası kalmayacak.

Vor 4 Monate
TurGam
TurGam

Atalarımızın bir sözü vardır: Bunlar hep ameriganın işleri

Vor 4 Monate
HER BİR ŞEY
HER BİR ŞEY

Kanal ismi ile videolar tam eşleşiyor sanki çocuğa anlatır gibi anlatıyorsunuz ve her kelimesini anlıyoruz teşekkürler.

Vor 4 Monate
Öwer Arıcı
Öwer Arıcı

Peki bir şekilde bunun önüne geçilemez mi?

Vor 4 Monate
peelx
peelx

Bence bitcoin alınmalı eskiden 200 300 TL di şimdi 60 bin TL gibi ileride 600 bin gibi olabilir .

Vor 4 Monate
MG 1B
MG 1B

Dolar artmıyor bizim paramız degersizlesiyor

Vor 4 Monate
pektezad
pektezad

Fakat şuanda petrol ⛽ altından daha ucuz oldu yok bence altın en sağlam yatırım şeklidir ama video 📹 bence çok iyiydi

Vor 4 Monate
Lich Pederson
Lich Pederson

Anunakilerde altin bitti.

Vor 2 Monate
Ferhat Güleç
Ferhat Güleç

Kısacası Petrol Biterse ABD Yarağı yedi

Vor 4 Monate
Ulrich Vangobbel
Ulrich Vangobbel

Güzel fakat biraz fazla masum anlatmışsınız sanki 2. Dünya savaşından sonra ki ülkelerin hayır demek gibi bir seçeneği yada sudilerin biz kendimizi koruruz demek gibi bir özgürlüğü varmış gibi olmuş. Amerika nasıl ki altina karşı dolar kuralını kendisi zarar etmeye başlayınca kaldırdıysa bu günde kendi dayatmaları olan global ticareti zor kullanarak kaldırmaya çalışıyor.

Vor 4 Monate
bumin kagan
bumin kagan

Bir zaman gelecek altin ve dolar degersiz olucak bir zamanlar osmanlinin parasi ne kadar gucluydu her yukselisin bir dususu var abd de baticak

Vor 4 Monate
Ahmet Dağ
Ahmet Dağ

Bilim-Sanat-Kültür başlığı altında videolar çektiğim kanalıma sende gel bize destek ol. Tek bir tık ile gündemden haberdar olabilirsin. https://www.youtube.com/channel/UC1gzsyDMe4a0Ijvtk44-Dig

Vor 4 Monate
CEVİZKABUGU
CEVİZKABUGU

bildiğim kadarıyla petrol fiyatı düşüyor ama dolar yükseliyor

Vor 4 Monate
krml_Sadiq
krml_Sadiq

Peki petrol biterse

Vor 4 Monate
Mert Boz
Mert Boz

Walla kardeşim çok güzel anlatıyorsun zor konuları basitleştirerek anlatman çok zekice bir iş tebrik ederim

Vor 4 Monate
•EDE• Hᴀᴄı ༄
•EDE• Hᴀᴄı ༄

Ozaman sıra hamle vakti bizde olur inşallah bitcointle felan dicemde ülkenin iç sıkıntıları bitmediki bi türlü

Vor 4 Monate
Mehmet Emin
Mehmet Emin

Amerika'nın oyunu bunlar yeğen

Vor 4 Monate
aşkım soyluV2
aşkım soyluV2

Peki ya petrol yerine başka bir yakıt türevi kullanilabilseydi Babam:o zaman abd başka bi şekilde usd yi güçlendirirdi.

Vor 4 Monate
İlyas 01
İlyas 01

Çin bugün ABD yi tehdit etti. Çin elimdeki 1 tililyon doları senetle bozar doları çöp yaparım dedi

Vor 4 Monate
Ubey 34
Ubey 34

Yaksa n'olucak haber şaka falan mı 😂 Amerika darphanesi 1e karşı 2 trilyon basar. Çin'de göt gibi kalır. İhracat yapıcak 1 trilyonunu yani kendini yakar valla salaklık bence haber yalan haber

Vor 3 Monate
Haydar ali Korkmaz
Haydar ali Korkmaz

Gerçekten isminin hakkını veriyorsun bu kadar kısa ve öz anlatığın için like atıp abone oldum 👍👍

Vor 4 Monate
Mehdi Üren
Mehdi Üren

mükemmel anlatım

Vor 4 Monate
Eren Demirkaya
Eren Demirkaya

E petrol fiyatları eksiye düştü dolar halen artıyor?

Vor 4 Monate
Ubey 34
Ubey 34

5 Yaşındayım Gibi Açıkla ve böyleceee az da olsa nasiplenen oldu ucuza petrol alındı tabi kısa süreliğine olsa da 😁 keşke hep böyle aşırı üretimler olsa depolara sığmasa ara sıra böyle taşkınlıklar yapsalar faydası oluyo ya 😂🤣

Vor 3 Monate
Eren Demirkaya
Eren Demirkaya

Tüketimin azalması bir ürünü kötü etkilemez mi? Azalan petrol tüketimi de doları dolaylı olarak etkilemez mi?

Vor 4 Monate
5 Yaşındayım Gibi Açıkla
5 Yaşındayım Gibi Açıkla

Merhaba, petrol fiyatları eksiye düşmedi. Koronavirüsten dolayı petrol talebi birden hızlı düştüğü için petrol çıkaran şirketler petrolü işleyen şirketlere ellerindeki fazla petrolü almaları için üstüne para vermek zorunda kaldılar, çünkü ellerinde fazla petrolü depolayacak yer yoktu. Yani sadece petrolü çıkaran ve işleyen şirketler arasında olan bir durum. O da sadece birkaç gün sürdü, şu an 20-30 dolar civarında fiyatlar. Bir malın tüketici fiyatı eksi ya da sıfır olursa üretici o malı üretmeyi bırakacaktır, bu yüzden bir malın tüketici fiyatı sıfır ya da eksi olamaz.

Vor 4 Monate
cavad məhərrəmli
cavad məhərrəmli

İyide şuan coronavirusden en çok etkilenen ABD . Nasıl o zaman doların deyeri artıyor . Ya da eger tedavi bulunana kadar amerika ekonomisi çöküşe geçerse o zaman dolar yeniden yen euro ve sterlin karşısında değer kaybeder

Vor 4 Monate
Matthew Dean
Matthew Dean

Dolar neden yükseliyor...dış güçler dış güçler 😂😂😂😂

Vor 4 Monate
Orhan Hanlı
Orhan Hanlı

3 yaşında gibi anlatsaydın keşke , ben anlayamadım 😂

Vor 4 Monate
Lich Pederson
Lich Pederson

Guzel espiri

Vor 2 Monate
Oyun mu?
Oyun mu?

Guzel espiri

Vor 4 Monate
öz türk
öz türk

Üretim yok dışa bağlıyız damat uyuyor bütün mesele bu....

Vor 4 Monate
öz türk
öz türk

@Ubey 34 uretim yoktu ha yuzlerce fabrikalar vardi yokpahasina satıldı eeee bizede 3.1 kaldi

Vor 3 Monate
öz türk
öz türk

@Ubey 34 dogru diyorsun fabrikaları iyi sattılar yapilanlar derken 5 milyonu geckin multeci geldi onu övünelim baska biryerde bulamayız... bakalım işbankasına göz koydular onuda bekliyorum ....

Vor 3 Monate
Ubey 34
Ubey 34

Damattan önce üretim hiç yoktu hiçlere geri mi dönelim yoksa yapılanlara mı bakalım.

Vor 3 Monate
Kerem Ukr
Kerem Ukr

Ah sudiler ahh, peygamberiz görse bu yavrulara yaptığınız yardımı sizin yüzüne bakmazdı yatacak yeriniz yok.

Vor 4 Monate
Nasipte Yoksa
Nasipte Yoksa

@Hakkı CAKAR bunların kafasında şöyle canlanıyor. "Hadi toplanalım bir peygamber bulalım ve sonra böyle bir din çıkarıp Kur'an'ı yazalım sonra 1500 yıl sonra çoğu ülkeye yayarız" aha böyle yapıyolar sonra ülke IQ yükselmiyor

Vor 3 Tage
Hakkı CAKAR
Hakkı CAKAR

@RamenSullah hazreti Muhammedin yaşadığına bir kanıt yok mu? Güldürme ,resmî belgelerde Hz Muhammed'in ve 4 halifenin isimleri resmî kaynaklarda yer alıyor.

Vor 4 Tage
mehmet2229 Şahin
mehmet2229 Şahin

@RamenSullah Kur'anı bir kanıt olarak almaman senin aptalligin.

Vor 24 Tage
Kerem Ukr
Kerem Ukr

Kankacım zaten konu o Kuran'da yazıyor yani Kur'an'a inanıyorsan zaten sıkıntı yok ama bana saçma geliyor olmayan birisi nasıl bir dini bu kadar insana aşina eder sence?Ben mesela Ukrayna'da evliyim karım Hristiyan ben Müslümanım ve onlara bakıyorum onlar bizim Peygamberimizi yok sayıyolar ama biz hem Musa,isa,davut a.s da inanıyoruz sadece onların kitaplarının değiştiriligini düşünüyoruz

Vor 4 Monate
RamenSullah
RamenSullah

Muhammedin eskiden yaşadığına dair bir kanit yok ki kanka sadece kurani kerim de yaziyor

Vor 4 Monate
Emir Sankari
Emir Sankari

Şimdiki kafamla zamanında 10.000 bitcoini alsaydım şimdi milyarder olmuştum

Vor 4 Monate
Emir Sankari
Emir Sankari

@zeuspros ne dedin

Vor 2 Tage
zeuspros
zeuspros

@Emir Sankari aferin ben zaten ne dedim

Vor 3 Tage
Emir Sankari
Emir Sankari

@zeuspros zaten zenginim

Vor 3 Tage
zeuspros
zeuspros

10 bin bitcoin alabiliyorsan zaten zenginsindir

Vor 7 Tage
TRİBÜNÜN SESİ
TRİBÜNÜN SESİ

Amerikalılar her zaman işini biliyorlar

Vor 4 Monate
cihan can gülsoy
cihan can gülsoy

Virüs nedeniyle petrol kullanımı azaldı neden hala yükseliyor dolar ticaretlerde yok

Vor 4 Monate
SEBAHATTİN HAMARATOĞLU
SEBAHATTİN HAMARATOĞLU

1 ons 31.1 Gr dir duzeltelim

Vor 4 Monate
Ugur Yapmacik
Ugur Yapmacik

adı üstünde dolar zaten hep doluo 1yasindaymissiniz gibi acikladim🤩😂

Vor 4 Monate
Hasan hüseyin Yıldız
Hasan hüseyin Yıldız

Doların neden bu kadar yukseldiğine bakmak için o kadar geçmişe gerek yok zira 2008 de dolar 1 tl civarındaydı sadece 2008 den sonra çok para çaldı iktidar bu

Vor 4 Monate
Hasan hüseyin Yıldız
Hasan hüseyin Yıldız

@Furkan Aşık yav yaptığın hesaba sıçayım japonyanın aktif olarak kullandığı para dolardır ve japonya da alım gücü yüksektir yani enflasyon düşük pasif birim yendir türkiye de ise aktif kullanılan para tl ancak sadece ülke içinde ki çoğu kira dolar bazında ve işletmelerin neredeyse hepsi dolar bazında iş yapar üretim olmadığı için kıyasladığın ülke japonya bir çok otomobil ve teknolojik ürünün sayılı merkezlerinden yani ithalatı oldukça yüksek bu şey gibi asgari ücretin 65 milyon tl olduğu ülke de 1 dolar 34 bin tl demek gibi 1998 istatiği bu şekilde yani 0 lar ne kadar bolsa o kadar çok gelir önemli olan asgari ücretin dolar bazında ki karşılığıdır 2008 de 1 asgari ücret 1000 dolar civarıyken şimdi 320 dolar civarı bu alım gücünü etkiyeleyen faktörler vardır enflasyonun artmasının sebeplerinin başında üretimin durması gelir gider dengesizliği ve sonuç olarak kur bazında doların yükselmesi doların yükselmesinin de bir sebebi vardır rezervlerin tüketilmesi bizde ki sebebi ve elde edilen tl bazında veya basılan paranın veya ödenen borcun gereksiz kullanımı yine veya çalınmasından kaynaklıdır biz ise biliyoruz ki yurt dışında tl neredeyse yok ancak borçlar sürekli hazineden ödendiği için basılarak aklanan büyük paralar yüzünden ekonomi sürekli küçülmekte yarım dolar hesabı yapılmaktadır anlıcağın yolsuzluk sürüyle doların artmasının tek sebebi de budur yoksa anlattıklarına göre ihracatta rekor üstüne rekor kırıyormuşuz bak burası çokomelli anladın mı

Vor 4 Monate
Furkan Aşık
Furkan Aşık

Alım gücü önemli paranın değerinden ziyade, senin mantığına göre o zaman Japonya açlıktan ölüyor çünkü çünkü 1 dolar 106 yen falan.

Vor 4 Monate
mücahit bilgin
mücahit bilgin

Virüsten dolayı petrol fiyatı düşüyor fakat bizde dolar artıyor neden peki?

Vor 4 Monate
Ubey 34
Ubey 34

Sadece bizde olduğunu söyleyen kim? Petrol fiyatı düşse bile sadece petroller altınla vs bunlarda değeri artmıyor doların. Dolar Amerika'ya ait ve ülkeleri üretim için gayet başarılı ve kimseye ihtiyacı yok ve aksine herkesin onlara ihtiyacı var. Silah,savunma,sanayi,ilaç,tarım,gıda,vs vs... bunlarla tüm ülkeler ihtiyacını karşılarken dolara değer kazandırıyorlar. Ve değerleri düşmüyor. Sadece petrol altın vs onlarla mı ayakta kalıyo ekonomileri sanıyorsun

Vor 3 Monate
İbrahim
İbrahim

Youtubedeki faydalı birkaç kanaldan birisi bu. Tebrikler.

Vor 4 Monate
ÖmerSelim Balcı
ÖmerSelim Balcı

Kanalıma bir göz atarmısınız videolarım hiç izlenmiyor

Vor 4 Monate
al bundy
al bundy

Amerikada tanesi 10 cente mal olan dolari basmasinda ne yapsin bu kadar enayi ulke varken eteginin altinda her dedigini yapan , basip basip harciyor .

Vor 4 Monate
Fight For Future
Fight For Future

Kanalımızda ücretsiz bir şekilde Çince, Japonca, Fransızca, İngilizce ve Rusça dil eğitimi veriyoruz. Evde sıkıldığımız bu günlerde zamanınızı dil öğrenerek değerlendirebilirsiniz. Saygılar... https://www.youtube.com/channel/UCwNggdD4AY5Q4kMOJob2dSQ

Vor 4 Monate
Ertuğrul Çağlak
Ertuğrul Çağlak

çok derin araştırmalar yapılarak bulunmuş bir video bence. Ama çok basit gibi anlatılmış.

Vor 4 Monate
utku özden
utku özden

Bitcoin ile ilgili de detaylı bir video hazırlar mısınız?

Vor 4 Monate
Onur Atlıtürk
Onur Atlıtürk

Peki abd ne kadar altinin varsa o kadar dolar bas anlasmasini bitirdiinde neden diger ulkelerde abd den dolar almak yerine kendi basmadi???

Vor 4 Monate
hobbit can
hobbit can

Amerikaaa 💪🇺🇸

Vor 4 Monate
Yunus Emre Çetin
Yunus Emre Çetin

Türkçe konuşan ilk türk youtuber diğerleri yabancı terimler kullanıyo bişey anlamıyodum sağol şimdi anladım abone oldum alırım kalbini

Vor 4 Monate
ikon life7
ikon life7

Doları değerli kılan sadece petrol degil amerikanın süper güç olması ve dünyada teknolojik üretimde lider olması kısaca yüksek teknolojik ürünler abd Avrupa +petrolün dolar ile satılması +silah ihracatında süper güç olması ve dolar kullanılması + dolara itiraz edene direk kafasına vurup etkisiz hale getirip o ülkeleri sömürmesi hepsi doların ve abd nın gücünü gösterir adamlar sistemi kurmuşlar tüm ülkelerde ona uymuş bugün gidip Çin'den olsun rusyadan olsun isterse japonyadan olsun dünyanın neresinde ne ticaret yapacaksan dolar kullanmak zorundasın sistem böyle kurulmuştur değişmesi için abd nin çökmesi lazım oda zor çünkü abd çökerse abd ye baglı tüm dünya çöker o yüzden abd nin batmasını hiç bir ülke istemez

Vor 4 Monate
Ubey 34
Ubey 34

Demokrasinin çaresiz kaldığı zaman dili mi yoktur. He varsada küçümsemek istemem ama aptal olan ülkeler kişi veya kişiler. Çözüm basit... üretimi arttır dışarıya muhtaç kalma. Dolar yine yüksek olucak sen hiç doları yükseltme onu besleme ama bak yine Yüksek olacaktır. Çünkü Tr hariç yine birçok ülke doları pof poflamaya devam edecek illa eder. Üretmeyen salaklar yine olucak neyse zAten ilaç tarım gıda teknoloji vs her şeyde abdye ihtiyacı olan olucak orası ayrı. Ama kendi Leh'imize bakacak olursak üretimde gelişerek yol ararsak bunlara gerek kalmaz. Tabi illa alıcaz ihracat olur ama büyük oranda ihracat giderini rakamı düşürülebilir. Mesela bir Araba komple almak var bi de bi kaç lazım olan parça almak var. Üretim olursa olay basit

Vor 3 Monate
Rahman Şirin
Rahman Şirin

Bu kanalı kısa ve öz anlatımıyla seviyorum. Normalde 1 saatlik bir belesel niteliği taşıyan konuyu 5 dk da bütün ince noktalarıyla anlatmış.

Vor 4 Monate
Recep Özcan
Recep Özcan

Dolar artık rezerv para olmaktan çıkacak me zaman ki bu Nizam nihayete erer Nazar edeceğiz ki 1 tl etmeyen dolar artık Lahana Turşusundan değersiz olacak

Vor 4 Monate
Ömer dut
Ömer dut

Burdan Amerika'nın amk hayatımın anasını sikti

Vor 4 Monate
Surl and realities
Surl and realities

türkiyedeki gençler ve çocuklar elinden geldiğince eğitime önem vermeli ve mühendislikten farklı bir meslek seçmeli örneğin uzayı sevenler astronot veya uzay bilimci olmalı tabi istiyorlarsa ama tüm gençler ve çocuklar sadece aptal kişilerin salak videolarını izliyor ve onları örnek alıyor kendilerinde olmayanları orda arıyor ve dersleri sevmiyor böyle giderse öncekiler gibi yıkılırız yakında

Vor 4 Monate
Ubey 34
Ubey 34

Ağzına sağlık eline kuvvet. Her yoruma üretim yazmaktan yoruldum. Haddime değil ama bilinç sinayalleri vermek için elimden geleni yapıyorum. Vermezsek kazanamayız kayba uğrarız alırsak zarar uğrarız kazanamayız. Biraz da bir verelim hep alıp onu bunu yükselteceğimize ...

Vor 3 Monate
RamenSullah
RamenSullah

Senin o dediklerin meslekler ise yaramaz en iyisi hoca olsun hepsi ulkeue baksana bir suru gavur var

Vor 4 Monate
Yılmaz Erol
Yılmaz Erol

Maşallah anlatış tarzı on numara. Beğendim bu videoyu.

Vor 4 Monate
『sυηsтαяs』
『sυηsтαяs』

Beyler bu ilginizi çekebilir çocuk lar izlemesin https://youtu.be/v5t5QvVsu7g

Vor 4 Monate
Mustafa Gül
Mustafa Gül

Ulkemizin neden bu kadar saçma derecede vergi oldunun videosunu cekermisin

Vor 4 Monate
İlkin Quliyev
İlkin Quliyev

Kuvent dinari neden en degerli para? 1 kuveyt dinari 3.30 dolar yapiyor nedeni ne?

Vor 4 Monate
Enis Efe
Enis Efe

Aynen

Vor 3 Monate
yiğit yiğit
yiğit yiğit

O kadar sade o kadar anlaşılır anlatılmışki aklımda soru işareti kalmadı bütün soruları cevapladınız 🙏🙏🙏🙏

Vor 4 Monate
Gökkuşağı 21
Gökkuşağı 21

🖐️

Vor 4 Monate
Wanted
Wanted

Adam lar nasıl yönetiyor ülkeyi helal olsun valla hayin yok ki adamların içinde

Vor 4 Monate
Ertan Kahya
Ertan Kahya

İlk defa kısa ve öz anlatım gördüm, teşekkürler.

Vor 4 Monate
Rotten Wenom
Rotten Wenom

Ülkede üretim yok. Dünyada dolar bazında ülkesinin para değeri azalan 3 5 ülkeden biriyiz. Geri kalan ülkelerde afrikada yer almakta. Şaka maka savaş çıksa o çok övündüğümüz ordumuzun seri üretim yapacak hicbir fabrikası yok. Balon tehşizatlarimiz var. Balon ülkeyiz...

Vor 4 Monate
RamenSullah
RamenSullah

Ayn

Vor 4 Monate
Zekeriya
Zekeriya

Hocam eline saglik çok güzel bir video olmus ama tamda islerin heyecanli olmaya basladigi anda kesmissin insallah devami gelir :D

Vor 4 Monate
BeytullahGUNES Gunes
BeytullahGUNES Gunes

Senin petrolün işallah kurur sudi Arabistan işallah

Vor 4 Monate
Oktay Kartal Duyar
Oktay Kartal Duyar

Ayrıca dünyada silah ve ilaç da dolar ile satılır. Bunlardaa doları güçlü kılan nedenlerden.

Vor 4 Monate
Ali Aliyev
Ali Aliyev

Her şeyı merak etmekde devam edin...Ruhi Çenete bu kanalı tavsiye etdiği için teşekkür ederim

Vor 4 Monate
Baş Belası
Baş Belası

suudiler gerçekten şeytanın ekibinden. ama dolar bu sefer hapı yuttu gibi. bi daha düzeltemez kendini inşAllah

Vor 4 Monate
Recep Çayır
Recep Çayır

Ses tonun çok güzel dinlendirici bir özelliği var ALLAH zeval vermesin

Vor 4 Monate
AZDROİD
AZDROİD

Ben tamamen Bitcoin-den yanatım. Merkezi olmayan tek para birimi!

Vor 4 Monate

Nächstes Video

Bugüne Kadar Hep Yanlış Bildiğiniz 15 Bilgi

10:26

Bugüne Kadar Hep Yanlış Bildiğiniz 15 Bilgi

5 Yaşındayım Gibi Açıkla

Aufrufe 300 000

1 Dolar 1 TL’ye eşit olsaydı Türkiye’de Ne Olurdu?

10:19

1 Dolar 1 TL’ye eşit olsaydı Türkiye’de Ne Olurdu?

Ruhi Çenet Videoları

Aufrufe 3 300 000

Kuzey Kore'deki Tek Şişman İnsan: Kim Jong Un

05:24

Kuzey Kore'deki Tek Şişman İnsan: Kim Jong Un

5 Yaşındayım Gibi Açıkla

Aufrufe 150 000

Sonuçlarına İnanamayacağınız 10 İlginç Psikoloji Deneyi

10:31

Sonuçlarına İnanamayacağınız 10 İlginç Psikoloji Deneyi

5 Yaşındayım Gibi Açıkla

Aufrufe 1 200 000

NASA 2,5 Milyon Türk'ü Mars'a Gönderiyor | 2020 MARS Görevi

05:24

NASA 2,5 Milyon Türk'ü Mars'a Gönderiyor | 2020 MARS Görevi

5 Yaşındayım Gibi Açıkla

Aufrufe 163 000

Dünyanın En Büyük Volkanı Yellowstone Patlarsa Ne Olur?

07:07

Dünyanın En Büyük Volkanı Yellowstone Patlarsa Ne Olur?

5 Yaşındayım Gibi Açıkla

Aufrufe 257 000

Zıtlıklar Ülkesi HİNDİSTAN Hakkında 27 İnanılmaz GERÇEK

23:53

Zamanda Nasıl Yolculuk Yapabilirsiniz? 3 Bilinen Yol

04:49

Zamanda Nasıl Yolculuk Yapabilirsiniz? 3 Bilinen Yol

5 Yaşındayım Gibi Açıkla

Aufrufe 52 000